Erken çocukluk çağı çürüklerinde, süt ön grup dişlerde, gümüş diamin floridin çürük durdurucu etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the caries arresting effect of silver diamine fluoride application on primary anterior teeth
  1. Tez No: 316826
  2. Yazar: ERÇİN ŞEBEROL
  3. Danışmanlar: PROF. ZEYNEP ÖKTE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmamızda %38'lik gümüş diamin florid (GDF) uygulamasının süt ön grup dişlerde çürük durdurucu etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla yapılan çalışmamızda herhangi bir sistemik rahatsızlığı bulunmayan, yaşları 2 ile 7 arasında değişen toplam 114 çocuğa (48'i kız, 66'sı erkek) ait çürüklü 1331 kesici diş araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma kapsamına alınan tüm çocuklara oral hijyen eğitimi verilmiş ve ebeveynlerine beslenme konusunda eğitim verilerek diyet düzenlemesi gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya dahil edilen çocuklar rastgele olacak şekilde 2 gruba ayrılmış, 1. gruptaki 65 çocuğun çürüklü süt ön grup dişlerine %38'lik gümüş diamin florid uygulanırken 2. gruptaki 49 çocuğun çürüklü süt ön grup dişlerine serum fizyolojik uygulanmıştır.Her iki gruptaki çocukların başlangıç dönemindeki, 3., 6., 12. ve 18. aylardaki dmfs değerleri ve ICDAS II kriterlerine göre ?restorasyon durumları?, ?düz ve serbest düz yüzeylerde gözlenen çürük? değerleri ve ?çürük inaktiflik? değerleri ölçülerek kayıt edilmiştir. Bunların yanısıra aktif çürüklü dişlere ?1? inaktif çürüklü dişlere ise ?2? skoru verilerek aktif ve inaktif çürük sayıları arasında istatistiksel karşılaştırma yapılmıştır.GDF uygulanan deney grubunda 18. ay hariç tüm zaman dilimlerinde yaşa bağlı olarak farklılık gözlenmezken, 18. ayda küçük yaş grubundaki hastaların ?düz ve serbest düz yüzeylerde gözlenen çürük? değerleri ile ?çürük inaktiflik? değerleri istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p0,05).Deney ve kontrol grubu restorasyon durumuna göre karşılaştırıldığında yalnızca 18.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate caries arresting effect of 38% silver diamine fluoride application on primary anterior teeth.To this end; 1331 anterior teeth with caries defects belonging to 114 children (48 girl, 66 boy) who were aged between 2 and 7 and had no particular systemic illnesses were involved in our study. Oral hygiene education was given to all the children in the research study and dietary habits were regulated by informing parents about diet. Participiant children were randomly divided into two groups. While 38 % silver diamine fluoride was applied to 65 children?s caries defected anterior teeth in the first group, saline solution was applied to 49 children?s caries defected anterior teeth in the second.Baseline 3., 6. 12. and 18. month dmfs scores and ?restoration status?, ?caries in smooth and free smooth surfaces? and ?caries inactivity? scores according to ICDAS II criteria were recorded for both groups. In addition, teeth with active caries lesions were scored with ?1? and teeth with inactive caries lesions were scored with ?2? and statictical comparison was done between those scores.In the study group, no age related difference was observed in every time period except in the 18. Month; however, in the 18. month ?caries in smooth and free smooth surfaces? and ?caries inactivity? scores were significantly higher for children in the younger group (p0,05).When ?restoration status? scores of study and control groups were compared, only in the 18.