Urtica dioica ekstresinin oral kanseröz ve nonkanseröz tümörlerde adenozin deaminaz (ADA), ksantin oksidaz (XO) ve oksidan sistem üzerine etkileri
The effects of urtica dioica extracts on adenosine deaminase (ADA), xanthine oxidase (XO) and oxidant system of the oral cancerous and noncancerous tumours
  1. Tez No: 316831
  2. Yazar: ZEHRA FIRTINA EKİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ADNAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ağızdaki malign tümörler önemli ölüm nedenlerinden biri olup, Dünya Sağlık Örgütü'nün tespit ettiği en ölümcül 8 kanser içerisinde yer almaktadır. Oral benign tümörler ise ortaya çıkan hormonel değişim, toksin ve antijenlerin organizmaya zarar vermesi, yüksek büyüme potansiyeli açısından; tedavi alternatifleri araştırılmaktadır.Antioksidan etkiye sahip olan ısırgan otunun bazı kanserlerin tedavisinde etkisinin olabileceğine dair çalışmalar mevcuttur. Bu çalışma Urtica dioica ekstresinin oral kanseröz ve nonkanseröz tümörlerde adenozin deaminaz (ADA), ksantin oksidaz (XO), malondialdehit (MDA) ve oksidan sistem üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır.Oral bölgede 14 malign ve 12 benign tümörü bulunan hastalardan patolojik ispatlama yapıldıktan sonra, tedavi amaçlı yapılan cerrahi işlem sırasında alınan 3-5 mm çapında örnekler -80°C' de muhafaza edilmiştir. Saklanan dokular çalışma gününde dondurucudan çıkarılıp üzerine, gerekli işlemlerin ardından aquöz ürtica dioica ekstresi uygulanmıştır.Çalışma sonucunda urtica dioicanın MDA üzerinde etkileri, etkin bir şekilde lipit peroksidasyonunu arttırdığıdır. Ürtica dioica öncelikle oksidatif stresi arttırarak, diğer enzimleri ve antioksidan savunmayı aktive etmiştir.Urtica dioicanın ADA üzerine etkileri ise etkin bir şekilde DNA turn over mekanizmasında ve pürin nükleotid metabolizmasında çeşitli etkiler göstererek enzimi inhibe etmiştir.Urtica dioicanın XO üzerine etkileri ise XO, ürik asit oluşumunu arttırmıştır. Ürtica dioica öncelikle oksidatif stresi arttırarak, diğer enzimleri ve antioksidan savunmayı aktive etmiştir.Urtica dioicanın yapılan çalışmalarda saptanan antioksidan özelliği ve enzimler üzerine etkileri nedeniyle oral bölgede malign ve benign tümörlerin tedavisi için faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the major causes of death are malignant tumors in the mouth and these are located within the most deadly 8 cancer types that is determined by the World Health Organization. The treatment alternatives of benign tumours are being investigated in terms of oral hormonal changes, toxins and antigens that is harmful to the organism and the high growth potential of these tumours.Urtica Dioica that has an effect of antioxidant, there are some studies may influence the treatment of some cancers. This study was carried out to investigate the effects of urtica dioica extracts on Adenosine deaminase (ADA), xanthine oxidase (XO) and oxidant system of the oral cancerous and noncancerous tumours.After doing the proving of pathology report of the patients who has 14 malign and 12 benign tumours in oral region, 3-5 mm in diameter samples taken during the surgical procedure for the treatment , was maintained at -80° C. On the day of the operation, stored tissues were removed from the freezer and after the necessary procedures, aquose urtica dioica extraction was applied.As a result of the study, the effect of the urtica dioica on MDA, is an effective way to increase the lipid peroxidation. Urtica dioica primarily by increasing oxidative stress, activated the other enzymes and antioxidant defenses.The effects of urtica dioica on ADA; on DNA turn over mechanism and purine nucleotide metabolism, are inhibiting the enzyme activity as showing a variety of impacts.The effect of urtica dioica on XO; is to increase the formation of uric acid. Urtica dioica primarily by increasing oxidative stress, activated the other enzymes and antioxidant defenses.Due to the detection of antioxidant characteristic of urtica dioica in studies and due to the effects of urtica dioica on enzymes, it is thought to be useful for the treatment of malign and benign tumours in oral region.