Koroner kalp hastalarında asimetrik dimetil arjinin (ADMA) düzeyleri ve dimetilarjinin dimetilamino hidrolaz (DDAH, E.C. 3.5.3.18) enziminin genetik varyasyonunun incelenmesi
Investigation of the genetic variation of dimethylarginine dimethylaminohydrolase (DDAH,E.C. 3.5.3.18) enzyme and the levels of asymmetric dimethylarginine (ADMA) in patients with coronary heart disease
  1. Tez No: 316834
  2. Yazar: SEDAT ABUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ateroskleroz tanısı almış olan 50 birey ve koroner aterosklerozu bulunmayan 50 kontrol bireyi çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların kardiyak belirteç düzeyleri ve risk faktörleri çalışma kapsamında incelenmiştir.ADMA ve Arjinin için hastalar oturur pozisyonda iken iki ayrı düz tüpe venöz kan örnekleri alındı. ADMA ve Arjinin örnekleri hemen soğuk zincire riayet edilerek soğutmalı santrifüj ile +4 0C de 2000 x g de 5 dakika santrifüj edildikten sonra serumları ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Fifty patients diagnosed with coronary heart disease and fifty healthy subjects were included to this study. Risk factors and levels of cardiac markers were eveluated.For arginine and ADMA measurements, venous blood samples were collected from patients at sitting position to two different anticoagulant free tubes. Serum was seperated by centrifugation of tubes at +4 0C at 2000 g for five minutes according to the procedures. After deproteinization with sulfosalicylic acid, serum was stored in eppendorff tubes at -80 0C until arginine and ADMA analysis. For DDAH gene polymorphism analysis, blood samples were taken from all subjects to K2-EDTA containing tubes.There was no significant difference for total cholesterol and LDL-cholesterol levels between groups (p=0,955 and p=0,960 respectively).