Sıçanlarda pinealektomi ve melatonin uygulamasının kan ve dokulardaki çeşitli element düzeyleri üzerine etkisi
The Effect of Pinealectomy and Melatonin Supplementation on Various Elements Levels in Blood and Tissues of Rats
  1. Tez No: 316854
  2. Yazar: ZEYNEP KÖYKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM KASIM BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sıçanlarda Pinealektomi ve Melatonin Uygulamasının Kan ve Dokulardaki Çeşitli Element Düzeyleri Üzerine EtkisiCanlı organizmada melatonin ile elementler arasında çok yönlü bir ilişkinin olabileceği ileri sürülmektedir. Zaten birçok araştırıcı da çalışma pineal bezin kan ve dokulardaki element metabolizması üzerinde düzenleyici etkiye sahip olabileceğine dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı da pinealektomi ve melatonin uygulamasının sıçanların kan ve çeşitli dokularındaki elementleri nasıl etkilediğinin araştırılmasıdır.Bu çalışma Yeditepe Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsünden temin edilen Spraque-Dawley cinsi erişkin erkek sıçanlar üzerinde aynı merkezde gerçekleştirildi. Çalışma protokolü Yeditepe Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü Deney Hayvanları Etik Kurulu tarafından onaylandı. Toplam 32 adet sıçan kullanılan araştırmada hayvanlar eşit sayıda 4 gruba ayrıldı.Grup 1, Kontrol Grubu: Hiçbir uygulamanın yapılmadığı normal diyetle beslenenGrup 2, Melatonin Uygulanan Grup: Dört hafta süreyle 3mg/kg/gün deri altı melatonin uygulanan grup grup.Grup 3, Pinealektomi Grubu: Pinealektomi yapılan ve normal diyetle beslenen grup.Grup 4, Pinealektomili Melatonin Uygulanan Grup: Pinealektomi yapılan ve 4 hafta boyunca 3mg/kg/gün deri altı melatonin uygulanan grup.Dört hafta süren çalışmaların bitiminde hayvanların tamamından sabah 09:00-10:00 saatleri arasında dekapitasyonla gerekli analizlerde kullanılmak üzere kan ve doku örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
The Effect of Pinealectomy and Melatonin Supplementation on Various Elements Levels in Blood and Tissues of Rats.It has been suggested that a multi-directional relationship may be possible between melatonin and elements in living organism. However, a lot of researcher are drawing attention that melatonin has a regulatory function on elements in blood and tissues. The aim of present study was to investigate how pinealectomy and melatonin supplementation affect elements in blood and various tissues.The present study was performed at the Spraque-Dawley types male rats which provided from Yeditepe University, Experimental Medicine Research Institute and study was performed the same centre. Experimental procedures were approved by ethic committee of Yeditepe University, Experimental Medicine Research Institute. Total 32 rats were used in study and animals allocated to 4 groups.Group 1, Control group: The group which was fed on a normal diet and not subjected to any procedure.Group 2, Melatonin supplemented group: Melatonin was supplemented as 3 mg/kg/day by subcutaneous for 4 weeks.Group 3, Pinealectomy Group: Animals were pinealectomized and fed by normal diet.Group 4, Pinealectomized-Melatonin Supplemented group. Animals were pinealectomized and melatonin was supplemented 3 mg/kg/day for 4 weeks.At the end of 4 weeks study, all animals were decapitated at the 09.00-10.00A.M. and blood and tissue samples were obtained.