Erken gebelik döneminde yaşanan bulantı kusma sıklığı ve bulantı kusmanın yaşam kalitesine etkisi
The frequency of vomiting and nausea in the early pregnancy period and the effect on quality of life
- Tez No: 316855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gebelikte meydana gelen en yaygın sorunlardan biri, etyolojisi henüz tam olarak bilinmeyen, erken gebelik dönemi bulantı ve kusmalarıdır. Bulantı ve kusma nedeniyle gebenin ailevi ve sosyal hayatı etkilenmekte ve gerekli önlemler alınmadığı taktirde anne ve fetüs sağlığını olumsuz yönde etkileyen sorunlar ortaya çıkabilmektedir.Bu araştırma, erken gebelik döneminde yaşanan bulantı kusma sıklığı ve bulantı kusmanın yaşam kalitesine etkisini incelenmek amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini; Karaman il merkezinde bulunan Karaman doğum ve çocuk hastalıkları hastanesinin kadın doğum polikliniğine başvuran erken gebelik dönemi 5-16. haftalar arası 18-49 yaş grubu, 241 gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan 35 soruluk anket formu ve ?SF-36 Yaşam kalitesi ölçeği? kullanılmıştır. Veriler 15-02-2012- 15-04-2012 tarihleri arasında araştırmacı tarafından gebelerle yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır.Gebelerin %60.6'sında gebelikte bulantı kusma sorunu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most frequent problems encountered during pregnancy period is, early pregnancy nausea and vomiting whose etiology has not fully been explained yet.. Owing to vomiting and nausea, family and social life of pregnant is affected, and unless necessary precautions are taken, the problems negatively affecting pregnant and fetus health may occur.This study is done as a descriptive research in order to analyze the frequency of vomiting and nausea in the early pregnancy period and the effect on quality of life.Research sampling consists of 241 pregnant women who applied to Karaman Gynecology and Pediatric Hospital, Department of Gynecology and whose ages vary between 18-49 and early pregnancy period is between 5th -16th weeks. In collecting data, a questionnaire with 35 item prepared by researcher and ?SF-36 Life Quality Scale? has been implemented. Data have been collected between dates 15-02-2012- 15-04-2012 by the researcher via face-to-face interview method with pregnant women applying Karaman Gynecology and Pediatric Hospital, Department of Gynecology. In the analysis of data; number, percentage, means, standard deviation, Mann Whitney U ND Kruskal Wallis Variance Analysis have been used.It has been detected that 60.6% of pregnant women have the problems of nausea and vomiting.