Doğurganlık çağındaki kadın hastaların acil servis yeşil alanında muayene olurken olası gebelikleri ile ilgili bilgi verme durumu
Status of women of childbearing age providing information about possible pregnancy while being examined in the emergency department out patient area
- Tez No: 957762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR DURMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, üreme çağındaki kadın hastaların acil servis başvurularında olası gebelik durumlarını hekime kendiliğinden bildirme oranlarını ve bu davranışla ilişkili demografik, obstetrik ve klinik faktörleri değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, 01 Ekim 2024 ile 31 Mart 2025 tarihleri arasında bir şehir hastanesinin yetişkin acil servisinin yeşil alanına başvuran 15–49 yaş aralığındaki 2000 kadın hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Gebelik durumu hakkında doktor tarafından soru yöneltilmeden gönüllü bilgi paylaşımı temel değişken olarak belirlenmiş; hastaların yaş, eğitim durumu, doğum ve düşük öyküsü, başvuru şikâyeti ve kendilerine uygulanan işlemler gibi değişkenlerle ilişkisi istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgulara göre, yalnızca %9,6 oranındaki hasta hekime gebelik olasılığı hakkında bilgi vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the rate at which women of reproductive age voluntarily inform physicians about a possible pregnancy during emergency department (ED) visits, as well as the demographic, obstetric, and clinical factors associated with this behavior. The research was carried out between October 1, 2024, and March 31, 2025, among 2,000 female patients aged 15–49 years who presented to the green zone of the adult ED of a city hospital. Voluntary disclosure of pregnancy status without physician inquiry was defined as the primary variable, and its association with patients' age, educational level, history of childbirth and miscarriage, presenting complaint, and procedures performed was analyzed statistically. Findings revealed that only 9.6% of patients reported a possible pregnancy to the physician.