8 haftalık yüzme egzersizlerinin adölesanların aerobik güçleri, solunum fonksiyonları ve vücut dengeleri üzerine etkisi
The effect of 8-week swimming exercises on adolescents? aerobic powers, respiratory function and body balance
  1. Tez No: 316861
  2. Yazar: TANER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Konu ile ilgili çalışmalar incelendiğinde daha çok solunum fonksiyonları ve fizyolojik ölçümler ile ilgili olduğu görülmüştür. Buna karşın, sportif faaliyetlerin tamamında denge önemli bir unsur olmasına rağmen çalışmalarda bu konu sınırlıdır. Yüzme ilk insanlardan itibaren, vahşi hayvanlardan korunma, su kazalarından korunma, gıda temini, vücut güzelliği, yurt savunması ve zevk amaçlı olarak yapılmış bir faaliyettir. Modern anlamda yapılan ilk yüzme hareketleri Londra?da açılan yüzme havuzlarında başladı Yüzme günümüzde de olimpik olarak yapılan ve dünyada önemli bir seyirci kitlesine sahip olan bir spor branşıdır.Bu çalışmanın amacı, 8 haftalık yüzme egzersizlerinin adölesanların aerobik güçleri solunum foksiyonları ve vücut dengeleri üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Adölesan dönemi, insanda büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu, çocukluktan erişkinliğe geçişi kapsayan özel bir dönemdir. Dünya sağlık örgütü (WHO) 10- 19 yaş grubunu adölesan, 15?24 yaş grubunu gençlik dönemi olarak kabul tanımlamaktadır.Bu araştırma, 26 adet sağlıklı erkek adölesan üzerinde gerçekleştirildi. Deneklerin yaş ortalamaları 12,58 ± 0.86 yıl olarak belirlendi. Denekler kontrol ve yüzme grubu olarak iki gruba ayrıldı. 1. ölçümler yapıldıktan 8 hafta sonra aynı ölçümler ikinci kez tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
After analyzing all studies which are related to the subject, respiratory function and physiological measurements were found more concerned to the subject than others. Although the balance is an important element in sports activities, in these studies is limited. Swimming is an activity which has been performed from the first humans with the aim of protection from wild animals, protection from water accidents, supplying food, body beauty, homeland defense and enjoy. The first swimming movements in the modern sense began in a swimming pools opened in London. Today, swimming is an important branch of sport that has a great audience populace around the world and is being performed as Olympic sport.The purpose of this study is to research the effect of 8-week swimming exercises on adolescents? aerobic powers, respiratory functions and body balance. Adolescent period is a period in which, there is rapid growth and development in humans? body. This is a special period that covers the passage from childhood to adulthood. The World Health Organization (WHO) defines 10-19 age group as adolescent, and 15-24 age group as youth period.This research was carried out on 26 healthy male adolescents. The mean age of the subjects was determined as 12.58 ± 0.86 years. The subjects were divided into two groups: control and swimming group. The first measurements were applied and after 8 weeks the same measurements were applied for the second time.