Açıklanamayan infertilite olgularında IVF başarısı önceden edilebilir mi?
Can we predict IVF success in the cases of unexplained infertility?
- Tez No: 316872
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET HASSA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Açıklanamayan infertilite olgularında IVF-ET (İnvitro Fertilizasyon-Embriyo Transferi) sikluslarında serum ve follikül sıvısında oosit kalitesi, embriyo gelişimi ve implantasyonunda önemli bazı belirteçlerin düzeylerinin gebeliği öngörmedeki faydasını araştırmayı amaçladık. Sonuç olarak çalışılan belirteçlerin düzeyleri ve östrojen reseptör polimorfizmi sonuçları ile açıklanamayan infertil grupta gebelik sonuçları arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuç olarak IVF sikluslarında başarıyı arttırabilecek belirteçleri değerlendirdik. Bu belirteçlerin infertil hastaların değerlendirilmesinde yerini alıp alamayacağının ortaya konması için daha fazla sayıda açıklanamayan infertilite olguları üzerinde çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
We aim to investigate the benefit of some important markers in predicting pregnancy of unexplained infertility cases. These markers are important in implantation, oocyte quality, embriyonic development of IVF-ET ( In vitro fertilization-embriyo transfer) cycles. There is no statistically significant association in unexplained infertility group according to pregnancy results between marker levels and estrogen receptor polimorphism results. We concluded that further studies with large series are needed to reveal the parameters that we studied could be used in evaluation of patients with unexplained infertility.