Açıklanamayan infertilitesi olan hastalarda tam kan sayımındaki inflamatuar markerların ivf başarısı ve gebelik oranlarına etkisi
The effect of inflammatory markers on İVF success and pregnancy ratios in the complete blood count
- Tez No: 531340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GALİP ZEBİTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Açıklanamayan infertilite olgularında in vitro fertilizasyon (İVF), diğer yardımcı üreme tekniklerine (YÜT) kıyasla en başarılı klinik gebelik oranına sahip yaklaşım olmasına rağmen, nedenini açıklayabildiğimiz infertilite olgularında İVF ile klinik gebelik oranları daha yüksektir. Açıklanamayan infetilitede altta yatan birçok karmaşık nedenin bir arada olması, bunların henüz tam olarak aydınlatılamamış olması ve İVF'nin en pahalı girişim olması nedeniyle, tedavi seçimi konusunda hekimlere ve ailelere yol göstermesi açısından İVF tedavisinden önce klinik gebelik ihtimalinin tam kan sayımı gibi basit bir yöntemle öngörülebileceğini düşünmekteyiz. Biz de bu çalışmamızda infertilite nedeni açıklanamayan hastalarda in vitro fertilizasyon öncesi bakılan tam kan sayımındaki inflamatuar markerların (nötrofil/lenfosit oranı (NLR), platelet/lenfosit oranı (PLR), ortalama platelet hacmi (MPV)) İVF başarısına etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne infertilite nedeniyle Ocak 2014 - Ocak 2018 tarihleri arasında başvuran açıklanamayan infertilitesi olan ve IVF yapılıp gebe kalan 50 hasta ile IVF yapılıp gebelik elde edilemeyen 100 hasta retrospektif olarak sistem ve dosyalar üzerinden tarandı. Hastaların demografik verileri, klinik bulguları ve tam kan sayımındaki nötrofil/lenfosit oranı, platelet/lenfosit oranı, ortalama platelet hacmi incelendi. Elde edilen veriler kolmogorov, simirnov ve mann-whitney u testi ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen ve gebelik olan grubun yaşları 24 ile 41 arasında değişmekte olup ortalaması 32,6 ± 4,4, gebelik olmayan grubun yaşları 26 ile 41 arasında değişmekte olup ortalaması 34,5 ± 4,1 olarak bulunmuştur. Gebelik olan grupta, nötrofil değeri (4.7 ± 2.0), platelet değeri (282.5 ± 64.5), lenfosit değeri (2.3 ± 0.6), MPV değeri (10.4 ± 1.2), N/L oranı (2.1 ± 0.9), P/L oranı (131.6 ± 38.3) bulunmuştur. Gebelik olmayan grupta nötrofil değeri (4.4 ± 1.5), platelet değeri (287.4 ± 71.2), lenfosit değeri (2.3 ± 0.6), MPV değeri (10.3 ± 1.1), N/L oranı (2.1 ± 1.1), P/L oranı (134.8 ± 48.7) bulunmuştur. Gebelik olan ve olmayan grupta nötrofil, platelet, lenfosit değerleri ve N/L ve P/L oranları anlamlı (p ˃ 0.05) farklılık göstermemiştir. İVF sonucu gebe kalan hastaların gebe kalmayanlara kıyasla nötrofil, NLR, PLR ve RDW değerleri yüksek iken trombosit, MCV, MPV oranları daha düşük bulundu. Bununla birlikte, farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sonuç: Verilerimiz sistemik inflamasyonun, nedeni açıklanamayan infertiliteli kadınlarda IVF sonuçları üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini düşündürmemektedir. Nedeni açıklanamayan infertilite hastaları arasında inflamasyonun IVF başarısı üzerindeki etkisini aydınlatmak için daha büyük popülasyonla gelecekteki prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objects: Although invitro fertilization (IVF) has the most successful clinical pregnancy rate compared to other infertility treatment in unexplained infertility cases, IVF has a higher rate of clinical pregnancy in explained infertility cases. We think that unexplained infertility, the combination of many complicated causes, the fact that they are not yet fully elucidated and that IVF is the most expensive procedure, and that clinical pregnancy can be predicted by a simple method such as complete blood count before IVF treatment. In this study, we aimed to evaluate the effect of inflammatory markers (neutrophil / lymphocyte ratio (NLR), platelet / lymphocyte ratio (PLN), main platelet volume (MPV)) on the success of IVF in complete blood count before in vitro fertilization in patients with unexplained infertility. Methods: A total of 150 patients with UI who were admitted to Istanbul Training and Research Hospital, Süleymaniye Gynecology and Obstetrics Clinic with infertility were retrospectively screened over the system and files. The demographic data, clinical findings and neutrophil / lymphocyte ratio, platelet / lymphocyte ratio and mean platelet volume were evaluated. The obtained data were analyzed by kolmogorov simirnov and mann-whitney u test. Results: The age of the group with pregnancy ranged from 24 to 41 years, with a mean of 32.6 ± 4.4 years, and the ages of the non-pregnancy group ranged from 26 to 41 years, with a mean of 34.5 ± 4.1 years. The neutrophil value (4.7 ± 2.0), platelet value (282.5 ± 64.5), lymphocyte value (2.3 ± 0.6), MPV value (10.4 ± 1.2), N / L ratio (2.1 ± 0.9), P / L ratio (131.6 ± 38.3) were found in the pregnancy group. Neutrophil value (4.4 ± 1.5), platelet value (287.4 ± 71.2), lymphocyte value (2.3 ± 0.6), MPV value (10.3 ± 1.1), N / L ratio (2.1 ± 1.1), P / L ratio ( 134.8 ± 48.7) were found in non-pregnant group. Neutrophil, platelet, lymphocyte levels and N / L and P / L ratios were not significantly different (p, 0.05) in the group with pregnancy or without pregnancy. Patients who were pregnant with IVF had higher levels of neutrophil, NLR, PLR and RDW compared to non-pregnant patients, whereas platelet, MCV and MPV rates were lower. However, the differences were not statistically significant. Conclusion: Our data not suggest that systemic inflammation may have a negative effect on IVF results in women with unexplained infertility. Future prospective studies with larger populations are needed to elucidate the effect of inflammation on IVF success among unexplained infertility patients.