Sıçanlarda oluşturulan deneysel intestinal iskemi reperfüzyon modelinde sulforafanın etkileri
The effects of sulphoraphane in the rat model of experimental intestinal ischemia reperfusion
  1. Tez No: 316905
  2. Yazar: TUTKUN TALİH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN SÖZÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZETAmaç: Beyin, böbrek, karaciğer, kalp gibi organları iskemi reperfüzyon (İ-R) hasarına karşı koruduğu gösterilmiş olan sulforafanın (SFN) deneysel intestinal İ-R modelinde reperfüzyon hasarı üzerine etkilerini araştırmak.Materyal ve Metod: Çalışmada 30 adet Wistar?Albino sıçan kullanıldı. Kontrol grubu (n=10), İ-R grubu (n=10) ve SFN+İ-R grubu (n=10) olmak üzere 3 grup oluşturuldu. Kontrol grubundaki sıçanlar laparotomiyi takiben 3 saat gözlem sonrası sakrifiye edildiler. İskemi-reperfüzyon grubuna 1 saat iskemi ve takiben 2 saat reperfüzyon uygulandı. Sulforafan+iskemi-reperfüzyon grubuna 3 mg/kg dozunda SFN intraperitoneal verildi. Histopatolojik inceleme ve doku malondialdehit (MDA), süperoksid dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktivitesi ölçümü için ileum rezeksiyonu yapıldıktan sonra sıçanlar sakrifiye edildi.Bulgular: Histopatolojik olarak İ-R ve SFN+İ-R grubunda benzer şekilde hücre hasarı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAim: To investigate the effects of sulphoraphane (SFN), which was shown to protect such organs as the brain, kidneys, liver and the heart against the injury of ischemia reperfusion (I-R), on the injury of reperfusion in the experimental intestinal I-R model.Material and Method: The study employed 30 Wistar-Albino rats and there were three main groups: control group (n=10), I-R group (n=10) and SFN + I-R group (n=10). The rats in the control group were sacrificed after a 3 hour-follow-up subsequent to the laparotomy. The Ischemia-Reperfusion group was given an hour of ischemia and a two-hour of reperfusion afterwards. The Sulphoraphane+Ischemia-Reperfusion group was administered a dose of 3mg/kg SFN intraperitoneal. The rats were sacrificed after the ileum resection for a measurement of tissue malondialdehit (MDA), superoksid dismutaz (SOD) and glutatyon peroksidaz (GSH-Px) activity and histopathological analysis.Findings: The IR and SFN+I-R groups were histopatologically shown to have similar cell injuries.