Astımlı çocuklarda viral üst solunum yolu enfeksiyonu tedavisinde pelargonium sidoides etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessment of pelargonium sidoides efficiency on viral upper respiratory tract infections in children with asthma
- Tez No: 316910
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PATIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZETAmaç: Astım nedeni ile takip edilen hastaların viral üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiği dönemde semptomların düzelmesine hem antiviral hem immünmodülatör etkinliği olan Pelargonium sidoides ekstresinin etkinliğinin değerlendirilmesi.Hastalar ve Metod: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Allerji Bilim Dalında Astım tanısı ile takip edilen 61 hasta Mayıs 2010 ? Mayıs 2011 tarihleri arasında viral ÜSYE geçirdikleri dönemde çalışmaya alındı. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası sistemik muayeneleri yapıldı, septom skoru belirlendi. Beş günlük pelargonium sidoides tedavisi alan (n=30) ve almayan (n=31) olarak iki gruba ayrıldı. Beş gün sonra yeniden değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAim: To asses efficiency of Pelargonium sidoides extract, which have both antiviral and immunomodulatory activity, on improvement of symptoms during upper respiratory tract infections in patients who have been followed for asthma.Patients and Method: The study was performed from May 2010 to May 2011 on 61 patients, admitted to Erciyes University, Faculty of Medicine Pediatric Allergy Department, diagnosed as viral upper respiratory tract infections in children with asthma. Thirty patients trated with Pelargonium sidoides, and thirtyone paitents were controlled by us without giving medicine. After 5 days interpreted, first and fifth day noted clinical situation for semptom scores.Results: When two groups were compared, paitents overall position, appetite, sleep and need to used for beta2 agonist were not found significant difference (p>0.05), but regarding nasal congestion, it was found that there was tendency in Pelargonium sidoides group for decrease in complaints of nasal congestion between day 1 and 5.