Kronik renal yetmezlikli, transplantasyon, hemodiyaliz ve periton diyalizi ile tedavi edilen olgularda kan manganez seviyesi ile beyin mrg bulgularının ilişkisi ve çkbt ile intrakraniyel arteriyel kalsifikasyonların skorlanması
Evaluation of brain mri findings of manganese accumulation in central nerveous system and relation with plasma manganese levels and determination of intracranial arterial vascular calcifications with mdct in patients with end-stage renal disease treated by transplantation, hemodialysis and peritoneal dialysis
- Tez No: 316916
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ ADAPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Akcan, E. Kronik renal yetmezlikli, transplantasyon, hemodiyaliz ve periton diyalizi ile tedavi edilen olgularda kan manganez seviyesi ile beyin MRG bulgularının ilişkisi ve ÇKBT ile intrakraniyel arteriyel kalsifikasyonların skorlanması. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı. Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2012. Bu çalışma Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalında prospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya Mart 2011- Kasım 2011 tarihleri arasında son dönem böbrek yetmezlikli 60 olgu ve 20 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastaların BT ve MR çekimi mevcut literatüre uygun protokoller uygulanarak gerçekleştirildi. BT görüntülerinde karotis arterin intrakraniyel segmentinde kalsifikasyon miktarı Agaston's metodu ile hesaplandı. Hemodiyaliz grubunda kalsiyum skoru transplantasyon ve kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olup periton diyalizi ile anlamlı farklılık izlenmedi. Santral sinir sisteminde manganez akümülasyonunu değerlendirmek amacı ile beyin MR görüntülerinde pallidal indeks değerleri ölçüldü. Hemodiyaliz grubunda pallidal indeks değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı yükseklik gösterdiği saptandı. Olguların kan plazma manganez seviyeleri ICP-MS metodu ile ölçüldü. Kan manganez seviyeleri ile pallidal indeks ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunmadı. Pallidal indeks ölçümleri kronik manganez akümülasyonunu göstermede kan manganez seviyesinden daha etkili olup, Hemodiyaliz grubunda pallidal indeks değerlerinin yüksek bulunması subklinik, kronik manganez akümülasyonunun göstergesidir. Diğer tedavi gruplarına göre hemodiyaliz grubunda anlamlı farklılık olması, manganez akümülasyonunun nedeninin üremi ya da böbrek yetmezliğinden çok hemodiyaliz tedavisinin kendisine bağlı olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Akcan, E. Evaluation of brain MRI findings of manganese accumulation in central nerveous system and relation with plasma manganese levels and determination of intracranial arterial vascular calcifications with MDCT in patients with end-stage renal disease treated by transplantation, hemodialysis and peritoneal dialysis. Eskişehir Osmangazi University medical Faculty Department of Radiology. Medical speciality thesis, Eskişehir, 2012. This study was performed prospectively in Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty Department of Radiology between Marc 2011 and November 2011. 60 cases with end-stage renal disease and 20 healthy volunteer incluted the study. Examination of all patients with CT and MR were carried out according to current literature. Calcifications of internal carotid arteries were evalauated with Agaston?s method. Calcium score in hemodialysis patients were significantly higher than transplantation and control groups however there was no differences with peritoneal dialysis patiens. Pallidal index values were calculated to determine the manganese accumulation in central nerveous system. İn Hemodialysis group, pallidal index values were significantly higher than the other groups. Plasma manganese levels was measured by ICP_MS method. There was no significantly correlation with pallidal index values and plasma manganese levels. Pallidal index values are more sensitif than plasma manganese levels to project chronic and subclinic manganese accumulation. Significant differences in pallidal index values in hemodialysis patients are thought that the reason of manganese accumulation is hemodialysis treatment beyond the uremia or renal failure.