Serebral palsili hastalarda epilepsi ve eşlik eden diğer bozuklukların kaba motor işlev ölçeği ile değerlendirilmesi
Assessment of epilepsy and the other disorders with gross motor function classification system at the patients with cerebral palsy
  1. Tez No: 316917
  2. Yazar: ARZU EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN YAKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Serebral palsi (SP) ilerleyici olmayan, kalıcı motor fonksiyon kaybına neden olan nörogelişimsel bir bozukluktur. Motor bozukluğa sıklıkla epilepsi, işitsel, görsel, bilişsel ve davranış bozuklukları eşlik eder. Palisano ve ark. tarafından geliştirilen Kaba Motor İşlev Ölçeği (KMİÖ) ileri dönemdeki motor prognozu belirlemede geçerli ve güvenilir bir yöntem olduğu bildirilmektedir. Bu çalışmada Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı'nda SP tanısı alan 154 hastanın klinik özellikleri ve eşlik eden diğer bozukluklar KMİÖ kullanılarak değerlendirildi. En fazla risk faktörü düşük doğum ağırlığı ve prematürelik idi. Hastaların %91.6'sı spastik SP iydi ve en sık görülen alt tip kuadripareziydi. En sık saptanan magnetik rezonans görüntüleme bulgusu periventriküler lökomalazi idi. Hastalarda en sık eşlik eden bozukluklar dil ve konuşma bozukluğu, oftalmolojik sorunlar, epilepsi, mental gerilik, oromotor disfonksiyon ve malnutrisyon idi.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy (CP) is a nonprogressive disorder causing permanent motor function loss. Motor disorder is frequently accompanied with epilepsy, auditory, visual, cognitive and behavioral disorders. Gross motor function classification system (GMFS), which had been formed by Palisano et al at 1997 is reportes that it is a valid and reliable scale to determine motor outcome later in time. In this study, 154 patients diagnosed with CP at Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty Pediatric Neurology Department, were evaluated clinical findings and associated other disorders with the usage of GMFCS. Low birth weight and prematurity were the most common risk factors. 91.6 % of the patients were spastic CP. Periventricular leukomalacia was the most commonly detected MRI finding. The most common comorbidity in patients with cerebral palsy were speech and language disorder, ophthalmological problems, epilepsy, mental retardation, oromotor dysfunction and malnutrition.