Kronik karaciğer parankim hastalarında subklinik ateroskleroz ve ilişkili faktörler
Subclinical atherosclerosis and related factors in patients with chronic liver parenchymal disease
- Tez No: 316933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN CELALETTİN ÜMİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Siroz hastalarında aterosklerozun ve komplikasyonlarının daha seyrek görüldüğü az sayıda çalışma ile ortaya konmuştur. Lipit düzeylerindeki düşüklük, hiperbilirubinemi, düşük kan basıncı ve trombositopeni sorumlu tutulmakla birlikte bu durumun nedenleri tam olarak aydınlatılamamıştır. Çalışmamızda, siroz hastalarında subklinik ateroskleroz sıklığı ve ilişkili faktörler araştırıldı. Çalışmaya yaş ve cinsiyet dağılımı eşleştirilmiş 49 siroz hastası ile 28 sağlıklı gönüllü alındı. Subklinik ateroskleroz, doppler ultrasonografi cihazıyla, karotis intima medya kalınlığı ölçülerek araştırıldı. Bulbus dahil tüm ana karotis arter trasesi plak varlığı açısından incelendi. Ateroskleroz açısından risk faktörü olabilecek lipit düzeyleri, lipoprotein (a), okside düşük dansiteli lipoprotein, insülin, homosistein, trombosit, fibrinojen, yüksek duyarlıklı C reaktif protein, bilirubin gibi laboratuvar parametreleri araştırıldı. İstatistiksel yöntem olarak normal dağılıma uyan sürekli değişkenlerde Student T testi, uymayanlarda Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
It has been reported with a few studies that atherosclerosis and its complications has been less extensive in patients with cirrhosis. Though unclear, it has been supposed to result from the decreased levels of lipids, lower blood pressure and thrombocytopenia. In our study, we investigated the frequency of subclinical atherosclerosis and related factors in patients with cirrhosis. Forty nine patients with cirrhosis and 28 healthy, age and gender matched controls were enrolled in the study. Subclinical atherosclerosis was evaluated by doppler ultrasonography, measuring the thickness of carotid intima media as well as whole carotid artery for plaque. Laboratory parameters such as lipid levels, lipoprotein (a), oxidized low density lipoprotein, insulin, homocysteine, thrombocyte, fibrinogen, high sensitive C reactive protein, bilirubin which are related to atherosclerosis are evaluated. For statistical analysis, student T test was performed for variables which are normally distributed, while Mann Whitney U test was performed for variables which are not. P value