Kronik karaciğer parankim hastalarında ve normal olgularda karaciğer t1 ve t2* zamanlarının değerlendirilmesi
Evaluation of liver t1 and t2 * times in chronic liver parenchymal diseases and normal patients
  1. Tez No: 508111
  2. Yazar: FIRATHAN SARIALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Amaç: Kronik karaciğer parankim hastalığında, karaciğer parankimindeki fibrozisi non-invaziv değerlendirmede T1 ve T2* parametrik haritalamanın rolünü değerlendirmek. Gereç ve Yöntemler: Nisan 2017 - Aralık 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde üst abdomen MR tetkiki gerçekleştirilmiş olgular retrospektif olarak taranmıştır. Kronik karaciğer parankim hastalığı olan olguların ortalama karaciğer T1 zamanı ve T2* zamanı, dalak boyutu, karaciğer boyutu, ortalama dalak T1 zamanı ve T2* zamanı, ortalama karaciğer ADC değeri ve ortalama dalak ADC değeri ölçülmüş ve kontrol grubu ile kıyaslanmıştır. Histopatolojik tanısı olan kronik karaciğer hastalarında ISHAK skoru ile T1 ve T2* zamanlarının korelasyonu değerlendirilmiştir. Karaciğer yağ yüzdesi hesaplanmış, %5'in üzerinde hepatosteatozu olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 86 hastanın 42'si erkek ve 44'ü kadın olgudan oluşmaktaydı. Toplamda 86 olgunun 42'si kronik karaciğer parankim hastalığı (KKPH) grubuna ve 44'ü de kontrol grubuna dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: To evaluate the role of T1 and T2 * parametric mapping in fibrosis, non-invasive evaluation of liver parenchyma in chronic liver parenchymal disease. Material and Methods: Between April 2017 and December 2017, MR studies of the upper abdomen were conducted retrospectively in Ankara Healthcare Application and Research Center of Health Sciences University. Mean liver T1 and T2 * time, spleen size, liver size, mean spleen T1 time and T2 * time, mean liver ADC value and mean spleen ADC value of chronic liver parenchymal disease cases were calculated and compared with the control group. Correlation between ISHAK score and T1 and T2 * time was assessed in patients with chronic liver disease with histopathological diagnosis. The percentage of liver fat was calculated and patients with hepatosteatosis above 5% were excluded from the study. Results: Of the 86 patients included in the study, 42 were males and 44 were female. In total, 86 patients were included in the group of chronic liver parenchymal disease (CLPD) and 44 were included in the control group. When the control group and the CLPD group were compared, liver T1 times were 600,2±67ms and 758,4±121ms, respectively.