Oral antikoagülan tedavi uygulanan bireylerde güvenli ilaç kullanımının incelenmesi
The study of safe medication in oral anti-coagulator administered individuals
- Tez No: 316940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Doğu, Ö. (2012). Oral Antikoagülan Tedavi Uygulanan Bireylerde Güvenli İlaç Kullanımının İncelenmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Esasları ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul.Bu araştırma oral antikoagülan (OAK) tedavi uygulanan bireylerde güvenli ilaç kullanımını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırmanın evreni, Mayıs -Temmuz 2011 tarihleri arasında bir üniversitenin, eğitim ve araştırma hastanesinin kardiyoloji poliklinikleri, servisleri ve koroner yoğun bakım ünitelerinde takip edilen ve OAK ilaç kullanan bireylerden, örneklemi ise araştırmanın amacı açıklandıktan sonra bilgilendirilmiş izin alınan ve araştırmanın kriterlerini karşılayan 145 hastadan oluştu. Veriler bireylerin sosyo-demografik, sağlık öyküleri ve tedavi ile ilgili özellikleri, OAK tedaviye yönelik bilgi ve davranışlarını değerlendiren sorulardan oluşan anket formu ile toplandı. Verilerin analizi bilgisayar ortamında SPSS 15.0 paket programı ile analiz edildi. Araştırma sonucunda, bireylerin yaş ortalamasının 53,14±13,83 yıl, %64,1'inin günde 5 mg OAK ilaç kullandığı ve %40'ının ilaç konusunda herhangi bir eğitim almadığı, %75,9 `unun kanama yan etkisi deneyimlediği görüldü. OAK ilaç kullanan bireylerin bilgi ve davranış puan ortalamaları 3,55 ? 2,01 ve 7,42 ? 2,03 idi.
Özet (Çeviri)
Doğu, Ö. (2012). The study of safe medication in oral anti-coagulator administered individuals. İstanbul University The Institute of Health Sciences Department of Fundamentals of Nursing. Masters Thesis. İstanbulThis study is planned as a descriptive study in order to identify the safe medication for the individuals who are given oral anti-coagulator treatment.The population of this research involves the patients who take OAC under observation in the outpatient departments and wards of cardiology and coronery intensive care units of a university hospital between May - July 2011. The sample involves 145 patients having the criteria who had an informed consent after being explained the aim of the research. The data is collected via a survey sheet of questions on socio-demographic features, the treatment they take, and their knowledge and attitudes towards oral anti-coagulator treatment. The analysis of data is performed on the computer with SPSS 15 package.As a result of this research, the mean age of the individuals is seen as 53,14±13,83 years. It is also found out that about 64.1 % of the patients use 5 mg./day of OAC medication, about 40 % have had no training about the medication, about 75.9 % have experienced side effects of bleeding. The mean score of knowledge and attitude of the patients having OAC medication is 3,55 ? 2,01 ve 7,42 ? 2,03.