Fenilketonürili bireyler ve sağlıklı kardeşlerinde fruktoz tüketimi ve obezite ilişkisi
Relationship between fructose consumption and obesity in phenylketonuria patients and their healthy siblings
- Tez No: 316939
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç. Ergen fenilketonüri (PKU), sağlıklı kardeşleri ve ailesinde PKU olmayan sağlıklı ergenlerin fruktoz tüketimi ve obezite ilişkisini değerlendirmek. Gereç ve yöntem: 17 PKU (yaş 12,8±2,1 yıl), 19 kardeşi (yaş 14,1±3,4 yıl) ve 40 sağlıklı ergen (yaş 16,4±1 yıl)de; üç günlük besin tüketimi, fiziksel etkinlik, antropometri değerlendirildi. Bulgular: Aşırı tartılı/obez sayısı; PKU'larda 3/0, kardeşlerde 5/1, sağlıklı grupta 10/7'ydi. PKU grubu, sağlıklı grup ve kardeşlerinden anlamlı düşük protein (p=0,008 ve p=0), fenilalanin (p=0 ve p=0), yağ (p=0,006 ve p=0,013), lif (p=0,001 ve p=0,006) almıştı, enerjinin protein %'si düşük (p=0 ve p=0,001), karbonhidrat ve fruktoz %'si yüksek (tümü p=0), karbonhidratların fruktoz %'si yüksekti (p=0 ve p=0,009); sağlıklı gruptan düşük enerji (p=0,038), enerji yağ %'si (p=0,008), yüksek fruktoz (p=0,001) kullanmıştı, enerji harcaması düşüktü (p=0). Sağlıklıların, PKU kardeşlerinden yalnız enerji harcamaları yüksekti (p=0,032). Eklenmiş şeker alımı, gruplar arasında fark göstermiyordu. Tüm grupların eklenmiş şeker ve fruktoz alımı önerilerin üstündeydi. PKU'luların meyve kullanımı, kardeşleri ve sağlıklı gruptan anlamlı fazlaydı (p=0,027 ve p=0,045). Antropometri. Sağlıklıların diğer gruplardan vücut ağırlığı, BKİ, bel, kalça, üst orta kol çevresi, triseps ve subskapuler deri kıvrım kalınlıkları; PKU'lardan boy, yaşa göre ağırlık Z-skoru ve boyun çevresi; PKU kardeşlerin ise sağlıklılardan boy uzunluğu anlamlı fazlaydı. KH'ın fruktozdan gelen yüzdesi arttıkça, subskapular deri kıvrım kalınlığı artmaktaydı (p=0,029).Sonuç: Tüm grupların önerilerin üzerinde eklenmiş şeker tüketimi, bulaşıcı olmayan kronik hastalık riskini artırmaktadır. PKU grubunun, daha fazla fruktoz alımına karşın en düşük BKİ'ne sahip olması; diğerlerine göre anlamlı yüksek liften zengin meyve kullanımı, anlamlı düşük enerji, kolalı içecek ve trans yağ asiti içeren yiyecek tüketimiyle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Determining the relation between fructose consumption and obesity in adolescent phenylketonuria (PKU) patients, their healthy siblings and healthy adolescents whose family is not suffering from PKU. Material and method: Three days 24-h dietary record, physical activity, sleep habits, usage of TV-computer and anthropometric measurements were assessed in 17 PKU patients (age 12,8±2,1 years), 19 siblings (age 14,1±3,4 years) and 40 healthy adolescents (age 16,4±1 years). Results: The number of overweight/obese cases were in PKU group 3/0, siblings 5/1, healthy group 10/7.