Diabetik tavşanların kan ve intraoküler sıvılarında osmotik basınç ile Zn, Cu ve Cr eser element seviyelerinin araştırılması
Searching levels of trace elements Zn, Cu and Cr with osmotic pressure in diabetic rabbits blood and intraoculer fluids
- Tez No: 316949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERVİŞ ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Diabet, insülin sekresyon yetersizliği ya da dokularda insülin direnci artması sonucu gelişen metabolik bir hastalıktır. Diabet ve diabetin komplikasyonlarının oluşumunda eser element metabolizması önemli bir yer tutmaktadır.Çeşitli çalışmalarda diabette farklı doku, kan ve idrar örneklerinde pek çok elementin seviyelerinin değiştiği belirtilmektedir. Diabete bağlı katarakt ve glokom oluşumunda lenslerdeki element değişimleri incelenmesine rağmen, plazma ve intraoküler sıvıda (aköz hümör sıvı) element konsantrasyonlarının diabetik ve diabetik olmayan durumlarda karşılaştırmalı olarak değerlendiren araştırma oldukça azdır. Bu nedenle diabetik tavşan modelinde tavşanların kan, plazma ve intraoküler (aköz hümör) sıvılarında Zn, Cu ve Cr eser element seviyelerini araştırmayı amaçladık.Çalışmamızda Yeni Zellanda ırkı erkek tavşanlar kullanıldı. Tavşanlar kontrol (n=8) ve alloksan uygulanarak oluşturulan diabet (n=8) grubu olarak ikiye ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Diabet is a metabolic disease; that result from decreasing of insulin secretion or increasing insulin receptor resistance. Trace elements metabolism has an important role on diabet and occuring of complications.At various studies, it is pointed that in diabetics, many elements have changed levels in various tissues, blood and urine samples. Although; there are observations about changing of trace elements in lenses at formation of cataract and glaucoma on diabets; there is a few research that, evaluates the concentrations of trace elements in the intraocular (aqueous humor) fluid and plasma of diabetic and non-diabetic cases by making comparison. For this reason, at diabetic rabbit models we aimed to investigate the levels of trace elements, Zn, Cu and Cr, in blood, plasma and intraocular (aqueous humor) fluid of rabbits.In our study, the New Zealand breed (n=16) male rabbits were used. Rabbits divided into two groups: one; control group of rabbits (n=8), and the other is diabet group (n=8), in which, rabbits are developed diabet by applying alloxan.