Taraxacum bessarabicum (hornem.) hand.-mazz. subsp. bessarabicum türünün toprak üstü kısımlarının kimyasal bileşikleri üzerinde araştırmalar
Research on chemical components of the aerial parts of taraxacum bessarabicum (hornem.) hand.-mazz. subsp. bessarabicum
- Tez No: 316948
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Taraxacum Wiggers türleri geleneksel tıpta farklı hastalıklarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada Erzincan Spikor Dağı'ndan toplanan Taraxacum bessarabicum (Hornem.) Hand.-Mazz. subsp. bessarabicum türünün toprak üstü kısımlarının metanol ekstresinin etil asetat ve diklormetan fraksiyonları kimyasal bileşikleri açısından incelenmiştir. Taraxacum bessarabicum subsp. bessarabicum türünün toprak üstü kısımlarının etil asetat ekstresinden luteolin, luteolin-7-O-ß-D-glukopiranozit, 8-hidroksi kersetin (gosipetin), 3,5-dikafeoilkinik asit, 3,5-dikafeoilkinik asit metil esteri, klorojenik asit metil esteri, ferulik asit, kafeik asit, p-kumarik asit, eskuletin-7-O-ß-D-glukopiranozit (sikorin) bileşikleri ve diklormetan ekstresinden eskuletin bileşiği elde edilmiştir.Maddelerin ayrılmasında sütun kromatografisi ve preparatif ince tabaka kromatografisi teknikleri kullanılmıştır. Yapıları UV, 1H-NMR, HSQC, HMBC ve ESI-MS yöntemleri kullanılarak tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Taraxacum Wiggers species have been used in traditional medicine for different diseases. In this study, the ethyl acetate and the dichloromethane fractions of the methanol extract from the aerial parts of Taraxacum bessarabicum subsp. bessarabicum, which was collected from Erzincan, Spikor Mountain was investigated for its chemical compounds.In this study; luteolin, luteolin-7-O-ß-D-glucopyranoside, 8-hydroxy quercetin (gossypetin), 3,5-dicaffeoylquinic acid, 3,5-dicaffeoylquinic acid methyl ester, chlorogenic acid methyl ester, ferulic acid, caffeic acid, p-coumaric acid and aesculetin-7-O-ß-D-glucopyranoside (cichoriin) were determined from the ethyl acetate extract and aesculetin was determined from the dichloromethane extract of the herbs of Taraxacum bessarabicum subsp. bessarabicum, The presence of theese compouns has been shown for the first time from Taraxacum bessarabicum subsp. bessarabicum.Column chromatography and preparative thin layer chromatography were used for the separation of these compounds. Their structures were determined by using UV, 1H-NMR, HSQC, HMBC and ESI-MS spectral methods.