Oval kök kanallı dişlerde farklı ferrule uzunlukları ve estetik post uygulamalarının kök kırıklarına etkilerinin incelenmesi
Effect of ferrule preparation and aesthetic post systems on the facture resistance of teeth with oval root canals
- Tez No: 316953
- Danışmanlar: PROF. DR. BEGÜM AKKAYAN KESMEZACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı, oval kök kanal formuna sahip endodontik tedavili dişlerin fiber destekli estetik postlarla restorasyonunda, farklı post sistemlerinin ve ferrule oluşturulmasının kök kırığına direnç üzerindeki etkilerini değerlendirmektir.Oval kök kanal kesitine sahip 80 adet kanin dişi 2 ana gruba ayrıldı (n=40). Ferrule oluşturulmayan gruplar için (G1), dişlerin kuron kısımları bukkal mine-sement sınırından ayrıldı. Ferrule oluşturulan gruplar (G2) ise bukkal mine-sement sınırının 2 mm kuronalinden kesilerek hazırlandı. Kök kanal tedavilerinin tamamlanmasını takiben her iki grup, farklı fiber destekli estetik post uygulamaları için her biri 10 adet dişten oluşan 4 alt gruba ayrıldı. Gruplara sırası ile 1. Ellipson Post; Recherches Techniques Dentaires, St. Egreve, France, 2. DT Light Post + Fibercone; Recherches Techniques Dentaires, St. Egreve, France, 3. Relyx Fiber Post #1; 3M ESPE, Seefeld, Germany, 4. RelyX Fiber Post #2; 3M ESPE, Seefeld, Germany post sistemleri uygulandı. Postların kök kanallarına simantasyonu sonrasında, kökler mine-sement sınırının 2 mm apikalinden akrilik bloklara gömüldü. Dual polimerize olan kompozit kor materyali kullanılarak standart core yapıları oluşturuldu. Örnekler üzerine hazırlanan tam seramik kuron protezlerinin simantasyonu sonrasında, tüm örnekler universal test cihazında uzun eksene 135° açı ile 1 mm/dak hızla yüklenerek, kırılma dayanımları test edildi. Elde edilen sonuçlar Student's t testi, varyans analizleri ve Tukey HSD testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in-vitro study was to evaluate the effect of different fiber reinforced aesthetic post systems and ferrule preparation on the fracture resistance of endodontically treated teeth with oval root canals.80 human canines with oval root canals were divided into 2 main groups (n=40). For the non-ferrule group (G1), teeth were decoronated at the cemento-enamel junction (CEJ) perpendicular to the long axis. For the ferrule group (G2), teeth were sectioned 2mm coronal to the CEJ. Following endodontic treatment both groups were further divided into 4 subgroups consisting of 10 specimens in order to receive different fiber-reinforced esthetic posts. Different post systems were used to form the experimental groups as follows: 1. Ellipson Post; Recherches Techniques Dentaires, St. Egreve, France, 2. DT Light Post + Fibercone; Recherches Techniques Dentaires, St. Egreve, France, 3. Relyx Fiber Post #1; 3M ESPE, Seefeld, Germany, 4. RelyX Fiber Post #2; 3M ESPE, Seefeld, Germany. Teeth were embedded into acrylic resin molds 2 mm below the CEJ following cementation of the posts into the root canals. Cores were fabricated for the coronal portions of the posts using a dual polymerizing composite core material. All ceramic crowns were also constructed and cemented. All specimens were compressively loaded at 135° angle to the long axis of teeth in a universal testing machine at a crosshead speed of 1mm/min until fracture. Data obtained were analyzed statistically using Student?s t test and ANOVA followed by Tukey HSD multiple comparison tests.