Mesane kanseri olgularında AKT1 ve PI3KCA gen polimorfizmlerinin varlığının saptanması
To investigate AKT1 and PI3KCA gene polymorphisms in urinary bladder cancer cases
  1. Tez No: 316961
  2. Yazar: FATİH VEYSEL BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADETTİN YILMAZ ESKİÇORAPÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
AKT1 ve PI3CKA yolağı, hücre büyümesi, proliferasyonu ve yaşamı gibi birçok önemli işlevi regüle etmektedir. AKT1 ve PI3CKA sinyal iletim yolağının anormal aktivasyonu birçok kanser türünde tanımlanmıştır. Bu çalışmada AKT1 ve PI3CKA gen polimorfizmleri ve mesane kanseri arasındaki ilişki 47 hasta ve 25 kontrol grubu verileri değerlendirilerek araştırıldı. PI3KCA gen polimorfizmine sahip bireylerde mesane kanserine yakalanma riskinin artmış olduğu, buna karşın AKT1 gen polimorfizmi ile mesane kanseri gelişme riski arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
AKT1 and PI3KCA pathway regulates many important functions such as cell growth,proliferation and life.Abnormal activation of AKT1 and PI3KCA signal transmition has been described in many cancer types.In this study we have investigated the relationship between urinary bladder cancer and AKT1 and PI3KCA gene polymorphisms from the data of 47 urinary bladder cancer and 25 healthy cases.We have described that the people who have got PI3KCA polymorphism have an increased risk of urinary bladder cancer.How about we didn?t find such an increased risk in the people who have AKT1 gene polymorphism.