Kan üre nitrojen düzeyi artmış kedilerde kan elektrolitleri ile kan basıncı ve EKG bulgularının değerlendirilmesi
Blood electrolytes, blood urea nitrogen levels in cats with increased blood pressure and ECG evaluation findings
- Tez No: 316984
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV AKDOĞAN KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada azoteminin henüz geri dönüşümsüz böbrek hastalıkları oluşmadan tespit edilebilmesi, böylece tedaviye erken başlanarak hayvanın yaşam süresinin uzatılması hedeflendi. Bu amaçla azotemili kedilerde kan basıncı, elektrokardiografi ile hemogram, serum biyokimyası (BUN, kreatinin, ALT, AST, glukoz, albumin, total protein, kalsiyum, fosfor, kolesterol) ve elektrolit düzeyleri belirlendi. Ayrıca her kedinin idrar muayenesi yapılarak, idrar protein/kreatinin oranları saptandı.Çalışma materyali olarak, iştahsızlık, kusma, anüri, poliüri, dehidrasyon şikayetiyle İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Kliniği'ne getirilen ve üre nitrojeni ile kreatinin değerleri yükselmiş, farklı ırk ve cinsiyetteki 30 adet kedi kullanıldı. Ayrıca farklı ırk, yaş ve cinsiyetteki 15 adet sağlıklı kedi de kontrol grubunu oluşturdu.
Özet (Çeviri)
Azotemia in this study occurred early in the detection of kidney disease not yet irreversible, so that starting treatment early were aimed at extending the duration of animal life. Azotemia in cat, blood pressure, electrocardiography and complete blood count, serum biochemical (BUN, creatinine, ALT, AST, glucose, albumin, total protein, calsium, phosphorus and cholesterol) and electrolyte levels were determined for this purpose. And also be inspected at any cat urine, urine protein/creatinine ratios were determined.As a working material, loss of appetite, vomiting, anuria, polyuria, dehydration and according to blood examination, blood urea nitrogen increased cats were used in different race and gender, which are brought to Istanbul University Veterinary Faculty, Internal Medicine Department. And also different race, age and gender constituted the control group of 15 healthy cats.