Türk kültüründe renkler ve ifade ettikleri anlamlar
The colors and their expressing meanings in Turkic culture
  1. Tez No: 317022
  2. Yazar: ELVİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA UYDU YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
?Türk Kültüründe Renkler ve İfade Ettikleri Anlamlar? adlı Yüksek Lisans tezimizde Türk kültür tarihimizin bugüne kadar tam olarak aydınlatılamamış meselelerinden biri olan renklerin ihtiva ettikleri maddî ve manevî mânâları incelemeye çalıştık. Renkler sıfat olmalarının yanısıra kültür, dil, din ve siyaset bakımından çok farklı yönlere sâhip olmuşlardır. Bu yönleri ile renkler Türk milletinin maddî ve manevî âleminde daima önem arz etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
One of the issues that have fully not been elucidated in Turkic cultural history is material and spiritual meanings of the colors they contain. In addition to being an adjective, colors have different directions in terms of culture, language, religion and politics. In these aspects, colors are always importing for material and spiritual world of Turkic nation.