Pazar yönlü işletme anlayışının ihracat bağlamındaki belirleyicileri ve ihracat performansına etkileri
Market orientation concept: antecedens and performance outcomes in export context
  1. Tez No: 317023
  2. Yazar: ORHAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Küresel boyutta bir serbest pazar ekonomisi oluşturma eğilimi, işletmelerin uluslararası pazar faaliyetlerini, araştırmacılar, poltika yapıcıları ve profesyonel yöneticiler için giderek daha önemli hâle getirmektedir. Konuya ilişkin akademik çalışmalar, uluslararası pazarlarda faaliyet göstermenin en yaygın yönteminin ihracat olması sebebiyle, özellikle ihracat performansının belirleyicileri üzerine odaklanmaktadır. Yapılan çalışmalar, firma düzeyinde ihracat performansını arttırmanın önemli bir yolunun, ihracat faaliyetlerinde pazar yönlülük olduğunu göstermektedir. Bu tez çalışması, ihracat pazar yönlülüğün öncüllerini (belirleyicilerini) ve ardıllarını (sonuçlarını); sanayileşmekte olan bir ülke, Türkiye, örneğinde araştırarak, bu alandaki mevcut literatüre katkı yapmaktadır. Çalışma bulguları, işletmelerin, belirli aktörlere bağlı olarak ihracat pazar yönlü olabileceğini göstermektedir. Bulgular ayrıca, ihracat pazar yönlü olmanın, ihracat performansının gerek subjektif gerekse objektif boyutları üzerinde olumlu etkileri bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte çalışmada, teknolojik türbülansın üst düzeyde olduğu çevresel koşullarda, pazar yönlü olmanın mâliyetinin, olası getirilerinin üzerinde olabileceğine dâir bazı bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the movements towards the creation of a global free-market economy,international business has been gaining more importance for researchers, policy makers and company professionals. With exporting being the most common form of international business, the academic studies in this field focus mostly on the factors affecting firm-level export performance. The research done to date regarding firm-level export performance indicates that one way to achieve superior export performance is for firms to adopt market orientation in their export activities.This dissertation contributes to that body of literature by investigating the antecedents and consequences of export market orientation in an industrializing country, Turkey, context. The study findings support the notion that several key factors drive a firm?s export market orientation. In turn, both subjective and objective dimensions of firm level export performance were found to be positively influenced by export market oriented activities. The study results however indicate that under conditions of high technological turbulence, the costs of implementing market oriented activities may exceed the bene ? ts gained.