Tüketici satın alma niyetinde tüketici etnosentrizmi ve menşe ülke etkisinin önemi: Otomobil sektörü üzerine Türkiye ve Rusya'da karşılaştırmalı bir araştırma
The importance of consumer ethnocentrism and country of origin effect on consumer purchase intention: A comparative research on automobile sector in Turkey and Russia
- Tez No: 317021
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüzün gelişen ekonomik yapısı ile birlikte uluslararası işletme faaliyetlerinde artış olmuştur. Tüketiciler geçmiş dönemlere göre daha fazla çeşitte ürünle buluşmaktadır. Bu aşamada tüketicilerin yerli ve yabancı ürün tercih etme durumu söz konusu olmaktadır. Bu durumda ise, tüketicilerin satın alma niyetinde tüketici etnosentrizmi ve menşe ülke etkisi kavramları ön plana çıkmaktadır.Bu çalışmada, Türkiye ve Rusya'daki tüketicilerin Amerikan, Alman, Japon ve Güney Kore otomobil ürünlerine karşı algıları tespit edilmeye çalışılmaktadır. Bu şekilde iki ülkedeki tüketicilerin algıları arasında farklılıkların olup olmadığı incelenmiştir. Anket uygulaması yapılan çalışmada, Rusya ve Türkiye'de 222'şer toplamda 444 anket analize dahil edilmiştir. Analizlerde Tüketici Etnosentrizmi, Menşe Ülke, Satın Alma Niyeti ve demografik özelliklerin ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the global economic developments, there is a significant increase in the number of business operations as well. Consumers have become subject to numerous products when compared to the past business era. This leads to a necessity of preference and choice between global and local products for consumers. As a result of these developments, the concepts of consumer etnocentrism and country-of-origin effect have become subject to many academic studies in marketing literature.This study aims to examine the Turkish and Russian consumers? perceptions regarding the American, German, Japanese and South Korean products. Thus, it is aimed to reveal the differences between the consumer attitudinal patterns in two countries. Based on a survey study (n russia=222; n turkey=222; n total=444), the relations between the constructs of consumer etnocentrism, country of origin effect, purchase intention and demographic variables are analyzed.