Salâhaddîn-i Uşşâkî'nin Türkçe divanı ve incelemesi
Salâhaddîn-i Uşşâkî?s Turkish diwan and its textual analysis
- Tez No: 317038
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 476
Özet
XVIII. yüzyılın tanınmış şarihlerinden ve sufilerinden biri olan Salâhaddîn-i Uşşâkî aynı zamanda iki divan sahibi bir şairdir. Sufi kimliğinin tesiriyle, Salâhaddîn-i Uşşâkî'nin şiirinde tasavvuf ön plandadır Velut bir nasir ve güçlü bir şair olan Salâhaddîn-i Uşşâkî'nin şiirlerinin en belirgin özelliği Hz. Muhammed'e duyduğu derin ve samimi sevgi neticesinde şiirlerinin pek çoğunun naat olmasıdır. Bununla beraber İbnü'l-Arabî'ye ve onun düşüncesine olan bağlılığı da şiirlerinin göze çarpan bir başka özelliğidir. Bu çalışmada onun hayatı ve edebi şahsiyeti hakkında bilgi verilmiş, divanı önce şekil bakımından ardından da dini ve tasavvufi muhteva bakımından incelenmiş ve divanın tenkitli ve transkripsiyonlu metni ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmada, Salâhaddîn-i Uşşâkî'nin Türkçe divanının edebiyat tarihimizdeki yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Salâhaddîn-i Uşşâkî who is one of the wellknown commentators and sufis of XVIII. century is also a poet and productor of two diwans. Sufism is in the foreground with influence of his sufi character in his poem. The most distinctive aspect of poems of Salâhaddîn-i Uşşâkî who is a productive writer and vigorous poet is deep and sincere affection that he feels for the Prophet Mohammad, so many of his poems are prising the Prophet Mohammad.Besides, his allegiance to İbnü'l-Arabî and his idea is another notable feature of his poems. In this work, information about the poet's life and his literary character is given. His diwan is surveyed firstly in the way of form. Then it is examined in terms of religious and mystical content. Finally criticized and transcripted text of diwan is tried to be presented.Aim of this work is to state the place of the Turkish diwan of Salâhaddîn-i Uşşâkî in our literature history.