Sosyal bilgilerde göç konusunun drama yöntemiyle öğretiminin akademik başarıya etkisi
The effect of teaching migration through drama method on the academic success in social stdies
  1. Tez No: 317051
  2. Yazar: MAVİ AKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal bilgiler dersi 7. sınıfta bulunan ?Ülkemizde Nüfus? ünitesi içerisinde yer alan göç konusunun drama yöntemiyle öğretiminin öğrencilerin akademik başarısı üzerindeki etkisini saptamaktır.Araştırma deneysel desen modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak başarı testi kullanılmıştır. Geliştirilen ölçme aracı Demirlibahçe İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören altmış beş öğrenciye uygulanmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesinde çift yönlü varyans analizi (repeated measures) yapılmış; frekans, yüzde ve aritmetik ortalama değerleri kullanılmıştır.Araştırma bulguları deney ve kontrol grubunun, deney öncesi ve deney sonrası öntest ve sontest toplam göç testi başarı puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğrencilerin göç testi başarılarıyla ilgili olarak öntest-sontest başarı ortalama puanları arasında anlamlı bir fark vardır.İki ayrı öğretim modelinin uygulandığı deney ve kontrol grubu öğrencilerinin göç testine ait başarı puanlarının deney öncesinden sonrasına anlamlı farklılık gösterdiği yani farklı işlem gruplarında (deney ve kontrol grubu) olmak ile tekrarlı ölçümler faktörlerinin göç testi başarı düzeyleri üzerindeki ortak etkilerinin anlamlı olduğu bulunmuştur.Deney grubu öğrencileri genel olarak dersin drama yöntemiyle işlenmesinin gerek konunun kalıcılığı gerekse desin eğlenceli olması gibi olumlu etkiler bıraktığını belirtmişlerdir. Bunun yanı sıra çalışma ortamında gürültünün olması ve grup çalışmasının olumsuz etkileri yöntemin sınırlılığı olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of drama method in teaching `migration? which is a part of the chapter: ` Population in our country? in the curriculum of seventh grade in social studies course on the academic success of students.The research was conducted in the experimental design model. An achievement test was used in the research as a data collection tool. The assessment instrument developed was implemented in Demirlibahçe Primary School by considering the performance of sixty-five students. Two-way analysis of variance was applied and also the values such as frequency, percentage and arithmetic mean were calculated in the process of solving the base issues of research.A significant difference was found between the pre-test and post-test total achievement marks of experiment and control group in migration test regarding pre-experimental and post-experimental processes. There is a significant difference between the average pre-test and post-test migration test achievement marks of students.It can be stated that the achievement marks of experiment and control group students to whom two seperate teaching models were applied show considerable difference when pre-experimental and post-experimental stages are reviewed in detail. In other words, it was found that the combined effects of the factors such as being in different process groups and repeated measures on the achievement level of migration test is meaningful.Students in the experiment group indicated that teaching the course by drama method has left positive impressions in terms of durability of the subject. It has also been stated that teaching the course by the help of drama method makes the lessons more enjoyable. On the other , the existence of noise in the study environment and the negative effects of groupwork were defined as the boundedness of the method.