Bahtiyar Hıra'nın ebru sanatına ve eğitimine katkısı
The contribution of education to the art of ebru and Bahtiyar Hıira
  1. Tez No: 317050
  2. Yazar: SÜMEYYE GÜLAÇTI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YILMAZ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmada ebru sanatının günümüzdeki en büyük ustalarından biri olan Bahtiyar Hıra'nın ebru sanatına ve eğitimine yaptığı katkılar ile çalışmaları incelenmiştir.Bahtiyar Hıra'nın geleneksel Türk ebru sanatına ve eğitimine yaptığı katkıları saptayarak belgelemek araştırmanın amacını oluşturmaktadır.Araştırma monografik bir çalışma olup, betimleme yöntemi kullanılmıştır.Gerekli kaynak taraması yapılmış ve görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada Bilkent Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu Kütüphaneleri ve Milli Kütüphane'ye gidilerek literatür taraması yapılmış, konu ile ilgili kitap, dergi, makale, ansiklopedi; elektronik posta ve internet kaynakları taranmıştır. YÖK'te bulunan ebru sanatı ile ilgili tezler incelenmiştir. Bahtiyar Hıra'nın yetiştirmiş olduğu ulaşabildiğimiz beş öğrencisine anket soruları uygulanmıştır. Kendisinden alınan bilgilere göre bilgi formu hazırlanmıştır. Alınan cevaplar doğrultusunda sanatçının ebru sanatına ve eğitimine yaptığı katkılar tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırmanın çalışma evrenini Bahtiyar Hıra'nın hayatı ve çalışmaları, örneklemini ise ürettiği çeşitli tarzlardaki eserleri oluşturmaktadır.Ebru sanatına gönül vermiş ve bu konuda farklı ve titiz çalışmalara imza atmış olan Bahtiyar Hıra her zaman net, temiz ve sürekli gelişen, yenilik katan ama klasik çizgisinden de vazgeçmeyen eserler ortaya koymaktadır. Bahtiyar Hıra'nın ebruları renk tonlarından ve tarzından ayırt edilebilir. Ebru sanatında genel olarak çalışmalarında dikkat ettiği şeyler; temiz, net, homojen, orantı ve estetiktir. Sanatçı için renk uyumu çok önemlidir. Ebru sanatında geliştirdiği tekniklerin başında çiçekler yer almaktadır, birçok farklı çiçek stilize etmiştir. Bunlar arasında küpeli, çan ve çeşitli lale motifleri yer almaktadır. Bir sürü yeni tarak motifleri keşfetmiştir. Ebruyu katı, tezhip, ve hat sanatlarıyla birleştirerek kompozisyonlar kurmaktadır. Bazı özel çalışmalarında kağıtlarını kendisi boyayarak, bitkilerle kağıt dokuları yapmaktadır. Ayrıca kendi boyadığı kağıtları ebrunun zemininde kullanmaktadır. Sanatçı yenilikçi anlayışla klasik tarzda ebrular ortaya koymaktadır. Eserlerin de klasikten vazgeçmeden, yenilik katarak klasik çalışmaları günümüze başarılı bir şekilde uyarlamıştır.Ebru sanatı çeşitli konularda yeniliğe açık olduğu halde ebru konusunda klasik anlayışa bağlı kalan ve bu konudaki modern uygulamalara iltifat etmeyen Bahtiyar Hıra, Kamile Akdede, Timuçin Tanarslan ve Fuat Başar'dan devraldığı bu sanatı büyük gayretler sonucu günümüze taşımaktadır.Ebru sanatının zamanımıza kadar hiç bozulmadan gelmesinde, bu sanatın tanınmasında ve gelişmesinde büyük katkıları olmaktadır. Ayrıca birbirinden değerli öğrenciler yetiştirerek bu sanatın unutulmasını önlemekte ve gelecek nesillere bu sanatın doğru bir şekilde aktarılmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, one of today's greatest masters of the art of ebru Hıra contributions to the art of ebru and education Parker with his work.Bahtiyar Hıra's contributions to the education of traditional Turkish art of ebru and according to the purpose of the research document.Research is a monographic work. portrayal method The technique has been applied to the required resource survey and interview. Survey of Bilkent University, Gazi University, Turk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu libraries and the National Library has been related to the topic to navigate literature survey books, magazines, articles, encyclopedia; over electronic mail and internet resources. HEC theses related to marbling found in explored. Bahtiyar Hıra is applied to questions of student survey on reach have produced. According to the information received from the information form. The art and education in accordance with the answers received from contributions of the artist Lisa tried to evict.Hıra's life and works, the research work universe Bahtiyar, is produced by the various works of tarzl sampleing.The art of Ebru and meticulous studies about this, and the faint signature victories Bahtiyar Hıra different is always crisp, clean and constantly evolving, innovative and who works in the classic line but added.Bahtiyar Hıra's ebruları color tones and can be distinguished from. Ebru art in General in their work attention by things; clean, clear, homogeneous, proportionality and is aesthetic. The artist is very important for color harmony. At the beginning of the techniques developed in the art of Ebru is located, has many different flower stylized flowers. These include the earring, the Bell, and a variety of Tulip motifs. You have discovered a lot of new card motifs. By combining the illumination, and line art Ebruyu solid compositionsYou can also use your own paints papers bobs on. Artist reveals innovative approach-Ebru in a classic style. Also works with classic works without giving up, innovation from present day uyarlamıştır successfully.The art of Ebru marbling open innovation on a variety of topics, but understanding of classic and modern about remaining Hıra, Kamile Akdede, that does not compliment the applications ... and inherits from Fuat Başar Almaleh, this art is the result of great efforts to the present day.Ebru art zamanımıza gelmesinde, this art ever intact, and recognizing the development of major contributions. It also cultivates students valuable in preventing this and future generations of art unutulmasını this art to be transferred correctly.