İlköğretim 7. sınıf matematik dersi ?dönüşüm geometrisi? alt öğrenme alanının öğretiminde dinamik geometri yazılımlarından sketchpad ile Geogebra'nın kullanımlarının öğrencilerin başarısına ve öğrenmelerin kalıcılığına etkilerinin karşılaştırılması
Primary 7th grade mathematics courses teaching the learning area of the lower of dynamic geometry using the software of the rotation geometry with geometer?s sketchpad and Geogebra to compare the effects on students' success and permanency of learning
  1. Tez No: 317080
  2. Yazar: HASİBE YAHŞİ SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 7.sınıf matematik öğretimi programına ait ?dönüşüm geometrisi? alt öğrenme alanının öğretiminde, Geometer's Sketchpad ve GeoGebra dinamik geometri yazılımlarının kullanımının akademik başarıya ve kalıcılığa etkilerini karşılaştırmaktır.Araştırma, gerçek deneysel desenlerden ön-test son-test kontrol gruplu desene uygun olarak yürütülmüştür. Araştırma, Yozgat ili Aydıncık ilçesinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören 3 ayrı sınıftaki 7. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunda deney(N=48) ve kontrol(N=24) olmak üzere toplam 72 öğrenci yer almıştır. Sınıflardan 7-A ve 7-B deney, 7-C kontrol grubu olarak rastgele seçilmiştir.Seçilen gruplara dönüşüm geometrisi konusu; deney gruplarında 1.Deney grubuna GeoGebra Dinamik Geometri Yazılımı ile 2.Deney Grubuna ise Sketchpad Dinamik Geometri Yazılımı ile bilgisayar destekli öğretim ve kontrol grubunda öğretmen kılavuz kitabına uygun geleneksel yöntemle öğretim yapılmıştır.Araştırmacı tarafından hazırlanan çalışma yaprakları ve etkinliklerle altı hafta süren uygulamalar yapılmıştır.Araştırma sonucunda dönüşüm geometrisi konusunun öğrenilmesinde başarı açısından bilgisayar destekli öğretimin kullanıldığı deney gruplarının geleneksel yöntemlerin kullanıldığı kontrol grubundan daha başarılı olduğu ve kalıcılık açısından daha uzun süre bilgiyi akılda tuttukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of learning the seventh grade primary rotation geometry subjects with Geometer?s Sketchpad and GeoGebra dynamic geometry software programs on student success and permanence.In this research, experimental research model with a control group and an experiment group and a post-test given to these groups was used. The experiment was conducted with three different seventh grade class students in Aydıncık province of Yozgat. Forty-eight students participated the study as experiment group and twenty-four students participated as control group. Random selection was used to select the control group among the classes of 7-A, 7-B and 7-C.The subjects of the rotation geometry in sub field of seventh grade mathematic were taught first experiment group by using GeoGebra dynamic geometry software and were taught second experiment group by using Geometer?s Sketch Pad but were taught control group by using traditional pen and pencil methods.The work sheets and classroom activities made by the investigator were used to teach the classes during six week.At the end of the study, it was explored that computer aided teaching methods were more effective than classical teaching methods in terms of learning rotation geometry. Also, it was found that the students who were taught by using computer aided teaching methods keep the knowledge in their minds for a long time compared to the others.