Kamu yöneticisinin takdir yetkisi bağlamında bezdiri: Mobbing
The discretion of administrator in the context of puplic gland: Mobbing
  1. Tez No: 317081
  2. Yazar: ÖZNUR NALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ MÜNCİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Büro Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, bezdiri kavramını ortaya koymak, kamu yöneticilerinin takdir yetkilerini hukuksal boyutta inceleyip tespit etmek, bezdiri uygulamalarının kamu çalışanları üzerindeki etkilerini belirlemek; takdir yetkisinde gerekli mevzuat değişikliği yapılarak, kamu yöneticilerinin yaptıkları eylemlerin bezdiriye yol açmayacak şekilde düzenlenebileceğini ortaya koymaktır.Kamu yönetiminde bezdirinin var olup olmadığı bu araştırmadaki en önemli sınırlılıktır. Araştırmada toplanan nicel verilerin geçerlilik ve güvenilirliği veri nitelikleri ile sınırlı olup, konunun çok geniş olması, mahremiyeti, yöneticilerden çekinme gibi nedenlerden dolayı anket çalışması yapılamamış, somut araştırma ölçütleri kullanılamamıştır. Bu yüzden çalışma, teorik düzlemde yürütülmüştür.Sonuç olarak, kamu kurumlarında çok sayıda memurun çalışıyor olması ve çalışanlar arasında çok çeşitli ilişkiler ağının bulunması, bezdiri olaylarının yoğun olarak yaşanabileceği idarelerin oluşmasına neden olmaktadır. Ancak, açık bir iletişim, kararlı bir disiplin anlayışı ile oluşabilecek bezdiri davranışlarının önlenmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study, put forward the concept of mobbing, examines public administrators discretion to determine the legal level, mobbing practices to determine their impact on public employees; sole discretion, made the necessary legislative changes, public managers to be coordinated their actions reveal a way to prevent mobbing.Whe ther there is mobbing in public administration, the most important limitation of this investigation. The validity and reliability of quantitative data collected from the research data is limited to the qualifications, the subject is too large, privacy, and so managers wince. Reasons, not possible to conduct a survey, the criteria could not be used in concrete studies.There fore, studies were carried out theoretically. As a result, officers have been working on a large number of public institutions and networks of relationships between staff members have a variety, be experienced as intense mobbing events causes the formation of governments. How ever, open communication, which may occur with a stable sense of discipline, it is possible to prevent mobbing behavior.