Ortaokul 7. sınıf matematik dersi dönüşüm geometrisi ve örüntü-süslemeler alt öğrenme alanlarının görsel sanatlar dersi ile desteklenmesinin öğrenci başarıları ve tutumlarına etkisi
Effects of visual art support on secondary school seventh (7th) year math class sub learning fields transformation geometry and pattern – tesselation to students' achievements and attitudes
- Tez No: 378296
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma 7. sınıf matematik dersi öğretim programında bulunan“Dönüşüm Geometrisi”ve“Örüntü-Süslemeler”alt öğrenme alanlarını görsel sanatlar dersi ile desteklemenin öğrenci başarı ve tutumlarında farklılaşmaya sebep olup olmadığını ortaya koymak için 2013–2014 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Ankara ilinin Mamak ilçesinde yer alan bir ortaokulda yapılmıştır. Öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiş olan çalışmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen ve güvenirliği test edilen başarı testi ile katılımcıların matematik dersine karşı tutumlarını belirlemek için Milli Eğim Bakanlığı tarafından hazırlanan matematik dersine yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma ve t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda görsel sanatlar dersi ile desteklenerek ders işlenmenin, öğrencilerin akademik başarılarını ve tutumlarını artırmada, yapılandırmacı yaklaşım ile ders işlemeye göre daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has been executed at a secondary school which is located at Ankara Mamak during 2013-2014 spring term for observing the differentiation on student achievements and attitudes with supporting Secondary School Seventh Year Lectures sub learning fields ''Tranformation Geometry'' and ''Pattern-Tesselation'' by visual arts. During the study which is completed by using Quasi-experimental design with pretest-posttest control group, for data collection, achievement test developed by researcher and tested for reliability with attitude scale prepared by National Education Ministry for defining participants' attitude against math class have been used. Arithmetic mean, standard deviation and t- test have been used for analyzing of data. As a result of this study, it has been observed that teaching lesson with support of visual arts is more effective than teaching lesson by using constructivist approachment.