Geleneksel Urfa giysilerinde kullanılan altın ve gümüş kemerlerin incelenmesi
An investigation of the golden and silver belts used in traditional clothing in Urfa
- Tez No: 317107
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BÜYÜKYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı Şanlıurfa'daki geleneksel giysilerde kullanılan, altın ve gümüş ile yapılmış olan kemerlerin tesbit edilmesi, bu kemerlerin üretiminin, kullanılan teknik ve malzemelerin incelenmesidir.Çalışma tarama modeline dayalı betimsel bir araştırmadır. Araştırmacı tarafından literatür taraması sonucunda, araştırmayı oluşturacak verileri elde etmek amacıyla araştırma kapsamında yer alan kuyumculara uygulanmak üzere anket hazırlanmış ve uygulanmıştır.Araştırmanın çalışma evreni, Şanlıurfa ilindeki altın ve gümüş kemerleri yapan atölye çalışanları, kuyumcu, gümüşçü ve kemer kullanıcıları oluşturmaktadır.Bu araştırma kapsamında kuyumculara anket formu uygulanmış, anket formu ile elde edilen bulguların frekans ve yüzde analizleri yapılarak tablolar oluşturulmuştur.Araştırma sonucunda; Şanlıurfa'da son zamanlarda yapılan altın ve gümüş kemerlerin özelliklerine, üretici ve tüketici düşüncelerine, kullanılan malzeme ve tekniklere ulaşılmıştır.Şanlıurfa'da son zamanlarda yapılan altın ve gümüş kemerler değerlendirilmiştir. Ayrıca yapılan görüşmeler ve bu konuda yapılan uygulamalarla ilgili bulgular doğrultusunda elde edilen sonuçlar ve sonuçlara bağlı olarak bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify golden and silver belts that have been used in traditional clothing and to investigate the production techniques and the materials.This study is based on a surveying descriptive model. After surveying the literature, a questionnaire was prepared and presented to jewellers in order to obtain the required data for the study.The study group of investigation is composed of workshop workers in Şanlıurfa who make gold and silver belts and jewellers, silversmiths and end users of these belts.In the scope of this study, a questionnaire was presented to jewellers and the frequency and percentage analysis and relevant tables were prepared by using the obtained data. As a result of this study, we determined the identifying properties of the silver and gold belts manufactured in Şanlıurfa in recent years and documented the materials and techniques which were used for the production. We also assessed the opinions of the manufacturers and customers.Gold and silver belts recently manufactured in Şanlıurfa have been assessed. Furthermore, some suggestions have been made based on the opinions of interviewees and the obtained data.