Sivas il merkezinde gümüş işlemeciliği
Silver working carried out in Sivas city centre
  1. Tez No: 317108
  2. Yazar: REYHAN ASLAN DEMİREZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BÜYÜKYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Sivas İl merkezinde gümüş işlemeciliği ile uğraşanların sayısının günümüzde eskiye oranla azalması ve gümüş işlemeciliğine gereken değerin verilmemesi bu konularda çalışma yapılması gerekliliğini ortaya koymaktadır.Bu çalışmada Sivas İl merkezinde yapılan gümüş işlemeciliğinin motif ve desen özellikleri, yapım ve süsleme teknikleri, kullanılan araç ve gereçler ve Sivas İl merkezinde gümüş işlemeciliği ile uğraşan ustaların özellikleri araştırılmıştır.Araştırmada Sivas İl merkezinde gümüş işlemeciliği ile uğraşan ustaların görüşlerine başvurulmuştur. Sivas İl merkezinde geleneksel olarak üretilen gümüş kemik tarağın yapım aşamaları fotoğraflanarak belgelendirilmiştir. Anket formu hazırlanarak Sivas İl merkezinde gümüş işlemeciliği ile uğraşan ustalara uygulanmıştır. Anket formundan elde edilen bilgiler değerlendirilerek ustaların demografik özellikleri, çalışma ortamları, mesleğe yönelik durumları belirlenmiştir. Sivas İl merkezinde gümüş işlemeciliği yapan atölyelerden ve Sivas Etnografya Müzesi' den elde edilen gümüş ürünler fotoğraflanarak belgelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The facts that the number of people dealing with silver workings decreased when compared with their number in the past and the necessary value is not given to the silver workings put the necessity forward for making a study in these fields.In this study, design and figure features, production and decor techniques, the tools and equipment used of the silver works made in the Sivas city Centre and the craftsmen dealing with this work have been examined.During the study, opinions of the craftsmen dealing with silver work in the Sivas City Centre were taken. The production stages of the silver bone comb, which is traditionally made in the Sivas City Centre, were photographed and documented. A questionnaire had been prepared and was applied to the he craftsmen dealing with silver work in the Sivas City Centre. The information, which was gathered from the questionnaire, was evaluated and the demographic features, working conditions and their situations related to their profession were determined. The silver works, which were found at the ateliers making silver works and at the Sivas Ethnography Museum, were photographed and documented.