Influence du Programme LLP/Comenius sur l'éducation, l'enseignement et sa contribution à la présentation culturelle d'un pays.
Hayat Boyu Öğrenme LLP/Comenius Programı'na katılımın eğitime, öğretime ve bir ülkenin kültürel tanıtımına katkısı
  1. Tez No: 317109
  2. Yazar: ESRA KAYA KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL TEKAY BAYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransızca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın hedefi, Comenius programına katılımın eğitim, öğretim ve kültürel tanıtım açısından önemini belirlemektir.Bu araştırmada, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları ve Comenius Programı'nın günümüzdeki uygulamaları incelenmiştir.Araştırmada Comenius programının alt dalları incelenerek, programa katılan öğrenci ve öğretmenlerle görüşülmüştür. Aynı zamanda yabancı koordinatörlere e-mail yoluyla ulaşılarak bilgi toplanılmıştır. Yapılan sentez sonucunda Comenius Programının etkileri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Araştırma nitel kaynaklı olup, Ulusal Ajans aracılığıyla projeye katılan bazı özel ve devlet okullarından ve asistanlardan toplanan verilere dayalıdır.Comenius Programına katılan öğrenci ve öğretmenlerin raporları ve çalışmaları çerçevesinde yapılan bu araştırmada elde edilen bulgular yorumlanmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the impact of Comenius programme on teaching, education and cultural presentation of a country.In this research, the European Union Education and Youth Programmes and especially the current applications of Comenius Programme have been examined.During this qualitative research, the interviews have been realized with the teachers and students from four Turkish schools who have participated in the Comenius project partnerships. Foreign coordinators have been contacted via e-mail. We also examine the experiences of five Turkish Comenius assistants.At the end, we interpret the data collected to determine the effect of Comenius programme on teaching, education and cultural presentation and offer some recommendations to the future project partners and assistants.