Tek bobinden çözgü hazırlama makinesinin tasarımı ve değerlendirilmesi
Design and evaluation of a warp preparation machine from one bobbin
- Tez No: 317115
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİDE SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dokuma ve Örgü Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, dokuma hazırlık işlemlerinden çözgü hazırlamaya ilişkin alışkanlıkları ve karşılaşılan sorunları belirlemek, çözgü hazırlama işlemini kolaylaştırarak ve iyileştirerek bu sorunların çözümüne yönelik tek bobinden çözgü hazırlama makinesi tasarımını amaçlayan deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evreni, tekstil ile ilgili eğitim veren yükseköğretim kurumlarının uygulamalı dokuma alan derslerine devam eden öğrencilerdir. Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi, Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 2010-2011 ve 2011?2012 Eğitim-Öğretim yılı 4. sınıf öğrencileri araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Amaçlar doğrultusunda araştırmanın, ?çözgü hazırlamada fiziksel zorluk, zaman ve iplik sarfiyatı ile istenilen kalitede de çözgü elde edilememe gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır? ve ?geliştirilen çözgü hazırlama makinesi ile geleneksel çözgü hazırlama yöntemleri arasında kullanımı açısından anlamlı farklılık vardır? hipotezlerini ortaya koymaya yönelik likert ölçek geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçek ile araştırma hipotezleri ön test ve son test uygulaması ile test edilmiştir. Ön testten elde edilen bulgulara göre belirlenen güçlüklerin çözümüne yönelik, daha zahmetsiz, kısa sürede ve kaliteli çözgü hazırlamaya olanak tanıyan çözgü hazırlama makinesinin tasarımı araştırmacı tarafından yapılmıştır. Geliştirilen model makine öğrenciler tarafından kullanılmış ve son test uygulaması ile amaca uygunluğu belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 17 istatistik programı kullanılmıştır. Ön test ve son test verileri arasındaki farklılık ise T testi ile 0.05 anlamlılık düzeyinde belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre geliştirilen model makine ile çözgü hazırlamada, fiziksel ve zaman açısından belirlenen sorunların anlamlı farkla giderildiği belirlenmiştir. Ayrıca çözgü kalitesi açısından da anlamlı olmamakla birlikte iyileşme olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study was an experimental study aiming at determining habits regarding as preparing warp for weaving and the problems met, designing a warp preparation machine from one bobbin for the solution of these problems facilitating and upgrading the process of warp preparation. The population of the study was the students attending to the applied weaving courses at secondary and higher education institutions giving an education over textile. The sampling of the research consisted of fourth grade students of Gazi University, Faculty of Vocational Education, Department of Textile, Weaving and Knitting Teaching at the Educational Terms of 2010-2011 and 2011-2012. Depending on the purpose of the research, a likert scale was develop in order to put forward the hypotheses of ?there are some physical challenges in preparing warp, time and yarn waste and not being able to obtained warp at desired quality? and ?there is a significant difference between the newly designed warp preparing machine and traditional warp preparation methods?. With the developed scale, research hypotheses were tested through pre and post tests. According to the findings obtained in the pretest, the design of the warp preparation machine that would enable warp preparation in a easier way, in a shorter time and in a qualitative way for the solution of the determined challenges by the researcher. The developed model machine was used by the students and its suitability for the purpose was tried to be determined through post test. In the analyses of the data obtained, SPSS 17 statistics program was used. The difference between pre and post test data was determined through t test at the significance level of 0.05. With the machine developed depending on the findings obtained, it was found that the physical and time problems determined at warp preparation were eliminated significantly. In addition, it was found that there became an improvement in terms of warp quality even if it was not at a significant level.