Amerika Birleşik Devletleri'nde tarih eğitimi ve ulusal tarih standartlarının oluşturulması
History teaching and the making of national history standards in the United States
- Tez No: 317122
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAFRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmada Amerika'daki tarih eğitimi ve ulusal standartların oluşumu tarihi sıra takip edilerek ortaya konulmuştur. Çalışmanın giriş bölümünde genel olarak tarih eğitiminin önemine değindikten sonra tarih yazımının tarihçesi verilmiştir. Bu tarihçe ?19. Yüzyıl'da Tarih Yazımı?, ?20. Yüzyıl'da Tarih Yazımı? ve ?Amerika Birleşik Devletleri'nde Tarih Yazımının Tarihçesi? başlıkları ile ortaya koyuldu. Amerika'daki tarih yazımının izlediği tarihsel sürecin ayrı bir başlık altında değerlendirilmesinin sebebi öncelikle çalışma konusuna odaklanma çabasıdır. Bunun yanında gelişmiş ülke modeli olarak Amerika'yı ele almış olmanın tarih yazımının değişim çizgisine bir ulus örneği ile farklı bir bakış açısı kazandıracağı düşüncesi de ayrı bir başlık biçiminde ele alınmasının diğer nedenidir.Çalışmanın ikinci bölümünde son dönemde Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tarih eğitiminin iyileştirilmesi amacıyla girişilen reform hareketleri ve bu bağlamda gerçekleştirilmeye çalışılan Ulusal Tarih Standartları Projesi'nin oluşum evreleri, bu süreçte karşılaşılan zorluklar, bu çalışmalara katkıda bulunan kişi ve kurumlar, projenin tarih eğitimi üzerindeki yansımaları analiz edilmiştir Bu süreç, araştırma ve tartışmaların iç içe geçtiği bir oluşum sergilediği için öncelikle ?Problemin Tanımı? bölümünde standartların oluşumuna neden gerek duyulduğu üzerinde durulmuştur. Ulusal tarih Standartlar'nın oluşumundaki alt yapı da aynı bölümde ?Problemin Arka Planı? başlığı altında ele alınmıştır. ?Ulusal tarih Standartları Oluşturmanın Mantıksal Temeli? bölümünde de bu standartların oluşum aşamasındaki temel noktalara değinilmiştir. ?Ulusal Tarih Standartları İçin Önermeler? bölümünde ise bu standartların oluşumu sırasında dikkat edilmesi gereken temel noktalar ve izlenmesi gereken yöntemler açıklanmıştır. Bu bölümün sonraki başlıklarında araştırma soruları, ulusal tarih standartları ile ilgili bazı terimlerin açıklamaları üzerinde durulmuştur.Çalışmanın üçüncü bölümünde ?Amerika Birleşik Devletleri'nde Ulusal Tarih Standartlarının oluşumu İle İlgili Araştırmaların İncelenmesi? yer almaktadır. Bu bölümde Ulusal tarih Standartları Projesi'nde yer alan enstitü ve uzmanların görüşleri, tartıştıkları konular ve yapılan araştırmalar ele alınmıştır.Dördüncü bölüm ulusal tarih standartlarının oluşum sürecinde ortaya çıkan kriterlerin değerlendirildiği bölümdür.Beşinci bölümde Amerika'daki tarih ders kitaplarının içeriği, bu içeriğin değişmesi gerektiğini ileri süren eleştirel görüşler yer almaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin somut örnekleri olarak düşünülen anket ve istatistiklerin verileri de tablolar halinde bu bölümde verilmiştir.Altıncı bölüm, oydaşma yaratma?ya da, ortak karar oluşturma ve anlaşarak sonuca varma aşamasını anlatmaktadır. Kriterler oluşturulurken ortak bir payda yaratma çabalarının ayrıntılarını vermektedir.Yedinci bölümde Amerika tarihi ve dünya tarihi için ulusal standartların geliştirilmesinde etkili olan nedenler ve bu nedenlerin dayanak noktaları ele alınmıştır. Ulusal standartların ayrıntılı açıklaması yapılmıştır.Sekizinci bölümde Amerikan tarihi ders müfredatının içeriği üzerinde durulmuş, standartların değişmesi ile ders müfredatındaki değişiklikler arasındaki bağıntılara değinilmiştir.?Amerikan tarihi ders kitaplarına genel bakış? başlığından oluşan dokuzuncu bölümde sonuç bölümünde yaptığımız çıkarsamalara yardımcı olacak içerik araştırması yapılmıştır. Bu bağlamda ders kitaplarının içeriğine yönelik eleştirilere de yer verilmiştir. Ders kitapları hakkında yapılan değerlendirmelerin somut verileri tablolar halinde sunulmuştur.Onuncu bölümde ulusal tarih standartları'nın eğitime olan etkisi yapılan anketlerin istatistiki verileriyle ortaya konulmuştur. 1994, 2001 ve 2006'da Amerika'da tarih alanındaki gelişmelerin takip edilmesini sağlamak amacıyla ?National Assesment of Educational Progress? tarafından yapılan anketler ve çıkarılan istatistiklerin tablolar halinde sunumu yer almaktadır.Sonuç bölümünde ise Amerika'daki tarih eğitiminde gerek uygulamada gerekse teorik alanlarda meydana gelen değişimlerin alt yapıları üzerinde kısaca durulduktan sonra Amerika örneğinden yola çıkılarak tarih öğretiminin ulusların yaşamında ne denli olduğu üzerinde durulmuştur.Türkiye'de Tarih eğitimi ile karşılaştırmalar yapılarak çeşitli çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis is about history teaching and the making of national history standards in the United States. After a brief introduction to the problem in Chapter 1, Chapter 2 cites arguments about the importance of history education in general as well as an historical background to problems and issues in writing history. This historical introduction briefly reviews ?history writing in the Nineteenth Century,? ?history writing in the Twentieth Century,? and ?issues in history writing in the United States.? An historical review of history writing in the United States intoduces us to the contentious issues that will be studied in detail in the following chapters of the thesis. The example of the United States is chosen to reflect upon the issues and arguments in developing and making history standards in a highly developed nation-state.Chapter 3 of the thesis gives a detailed account of the reform movement to develop history education in the United States. The stages of developing the history standards, better known as the National History Standards Project, are analyzed in detailed. Academics and history teachers who have contributed to developing these standards, the difficulties encountered during the development process, and the affects of these standards on history teaching are studied in this third chapter.Chapter 4 covers the whole reform process during which the history curriculum in the United States was discussed from every angle of the problem. The formulation of a new vision in developing secondary and high school education in the United States is analyzed in depth in this chapter. The detailed history of the National History Standards Project and academics working on this project are the main subject of this chapter.The whole process at the end of which the concerned parties finally reached a consensus on the parameters of the National History Standards Project is the main body of Chapter 6 of the thesis. Here the viewpoints of various institutions who were concerned with the project are introduced and elaborated with a view to make clear on which issues opposing arguments were focused and how they were resolved.In Chapter 7 the main elements of the National History Standards Project are enumerated and explained in full. This chapter of the thesis is crucial, since these established standards set an example for future studies and reform movements, not only in the United States alone, but in other countries as well.The reshaping of the curriculum for American history courses and principal elements of this new curriculum are discussed in Chapter 8. Here I have tried to show how the new standards that have been developed through years of discussion have changed and reshaped the new curriculum in the United States.Chapter 9 uses extensive research in the United States concerning the the positive and negative criticisms levelled against the new curriculum and the contents of the school textbooks written according to these standards.Building upon the issues discussed in previous chapters of the thesis, Chapter 10 elaborates on the effects of the National History Standards, and of the textbooks written acoording to these standards on learning history among American high school students. Extensive research results are cited with their accompanying statistical data in this chapter of the thesis.Finally, in the Conclusion of the thesis, I have tried to point out the importance of the development and reshaping of history standards, and effects of these standards on the high school students. Long discussions among American academics and the public in creating the new history standards have shown that this is a highly sensitive issue. I have also tried to make comparisons with Turkey, concerning discussions in reshaping history curriculum in Turkey.