Okul öncesi çocukları için bilimsel süreç becerilerini değerlendirme aracının geliştirilmesi
Development and validity-reliability study of the science process skills scale for preschool children
- Tez No: 317147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitim kurumuna devam eden beş yaş çocukları için Bilimsel Süreç Becerilerini Değerlendirme Aracı geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ?Okul Öncesi Çocuklar için Bilimsel Süreç Becerilerini Değerlendirme Aracı (BSBDA)? ve ?Öğretmenler İçin Çocuğun Bilimsel Süreç Becerilerini Gözlem Formu? olmak üzere iki ayrı araç geliştirilmiştir. Okul öncesi eğitim kurumlarının beş yaş grubuna devam eden toplam 150 çocuk ve öğretmenleri araştırma örneklemine alınmıştır. Verilerin analizinde, çocukların ve ailelerin demografik bilgilerine ilişkin dağılımları frekans ve yüzde değerleri olarak verilmiştir. Ölçme araçlarının geçerlik ve güvenirlik çalışmasında açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır.Araştırmanın sonucunda, Beş Yaş Çocukları İçin Bilimsel Süreç Becerilerini Değerlendirme Aracı'nın güvenirlik katsayısı .81 ve Öğretmenler İçin Çocukların Bilimsel Süreç Becerilerini Gözlem Formu'nun güvenirlik katsayısı .94 olarak bulunmuştur. Ayrıca Bilimsel Süreç Becerileri Değerlendirme Aracı'nın madde faktör yüklerinin .66 ile .69 arasında olduğu ve dört alt boyuttan oluştuğu görülmüştür. Öğretmenler İçin Çocuğun Bilimsel Süreç Becerilerini Gözlem Formu'nun madde faktör yüklerinin ise .67 ile .90 arasında olduğu ve üç alt boyuttan oluştuğu saptanmıştır. Bu da araçların güvenilir bir ölçme yaptıklarını ve tutarlı bir yapıya sahip olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to develop The Science Process Skills Scale for five year olds children who were attending preschools. Two different scales: ?The Science Process Skills Scale for Preschool Children? and ?Teacher Observation Form for Children? Science Process Skills? were developed for this study. The sample of this research was 150 children attending preschools and their teachers. In the data analyses, the demographics of the children? and their families? were presented as frequency and percentage tables. Explanatory and confirmatory factor analyses were conducted for the validity and reliability of the scales.As a result of the study, it was found that cronbach alpha was .81 for The Science Process Skills Scale and .94 for Teacher Observation Form for the Children? Science Process Skills. Moreover, factor loadings of each item ranged from .66 to .69 for the Science Process Skills Scale and it consisted of four subscales.Factor loadings of the Teacher Observation Form for Childs? Science Process Skills were ranged from .67 to .90 and it consisted of three subscales. The finding indicated that the science process skills scale and teacher observation form were yield reliable results and they had a consistent structure.