Kur'an'daki deyimler, Kırgızca karşılıkları ve Arapça öğretiminde kullanımı
Idioms of Quran, Kyrgyz equalents and using in Arabic teaching
- Tez No: 317146
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmada, deyim konusu ele alınarak, çeşitli dillerdeki örnekleri verilmek suretiyle deyimin dildeki asıl konumu belirlenmeye çalışılmıştır. Bu şekilde deyimin ne olduğu, deyimin özellikleri, diğer söz sanatları ile benzer ve farklı yönleri, genel olarak deyimbilim çalışmalarının günümüzdeki durumu üzerinde durulmuştur. Araştırmamızda konuyla ilgili çeşitli bilimsel çalışmaların değerlendirilmesi sonucu kapsamlı bir“deyim”tanımı da verilmeye çalışılmıştır.Ayrıca çalışmamızda Kur'ân'daki deyimlerin tespit edilmesi ve onların Kırgız Türkçesine aktarımının nasıl olacağı, deyim çevirisinin eşdeğerliğin önemi üzerinde durulmuştur. Tezin amacı Kur'ân'daki deyimlerin anlamlarının Kırgız Türkçesine kazandırılmasının yanı sıra deyim aktarmalarında karsılasılan problemlerin çözümüne katkıda bulunmak ve bu çerçevede Arapçadaki karmaşık olan deyim olgusunun sınırını çizmektir. Bu doğrultuda da genel olarak Arapçadaki, özel olarak Kur'ân'daki hangi ifadelerin deyim olup olmadığı tartışması yapılmış, bazı kriterlere göre de 206 deyim tespit edilmiştir. Arapçadaki deyimler ve bunların Kırgızcadaki karşılıkları konusu, bugüne kadar tam olarak ele alınıp değerlendirilmemistir. Metin aktarmalarında, dilin en zor aktarılan kısımları deyim, atasözü gibi kalıp sözlerdir. Dolayısıyla deyimlerin anlamını hedef dile aktarmada zorluklarla karsılaşılmaktadır. Bu sorun için gerekli önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca deyim öğretiminin önemi ve sorunları, bu bağlamda dil öğretimi alanında deyim öğretiminin nasıl olacağı ve bu doğrultada yapılacak eğitim sürecine az da olsa katkı sağlanmaya çalışılmış, bu konuda bir ders önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study adapts the idiomatic expressions with examples in different languages, and tries to definition idioms in language. With this way try to give answers for problems what is the idiom, its specifications, its differents and similarly side with others speech/language expressions and today?s location of idiomatical studies. In our study, we also tried to give extensive ?idiom? definition with evaluating different studies in this subject.In addition, in our study we get subject how determine Quranic idioms and its equalients in Kyrgyz Language and importance of equalients in translating. The study aims to bring the meanings idiomatic expressions of Quran into the Kyrgyz Language, and helping to studies of idioms translating, and take care Idiomaticity problems in Arabic. It is also discusied on expressions idiom and nonidioms expressions of Arabic Language generally, and Quranic expressions specially, and determined 206 idioms from Quran. Idioms of Arabic language and its equalients on Kyrgyz language not studied yet specially. In text translating is we have problem when translating such expressions like idioms, proverbs. So we have problem in translating meaning of idioms. We try to give propositions to solve these problems. Finally, it taked importance and problems in idiom teaching process, and how we study idioms, and tried to give way to do this process effective with giving ezample of one idioms teaching lesson.