İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin anne?baba tutumlarının psikomotor beceri düzeyleri ve beden eğitimi ve spor ders tutumlarına etkisi
Effect of the primary school 8th graders? parents? attitude towards psychomotor skills level and the attitudes toward physical education lessons
  1. Tez No: 317148
  2. Yazar: MUSTAFA KAYIHAN ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin anne-baba tutumlarının, psikomotor beceri düzeylerine ve beden eğitimi dersine karşı tutumlarına etkisinin olup olmadığını tespit etmek ve elde edilen verileri bazı demografik değişkenler açısından karşılaştırmaktır.Araştırma gurubunu, Aksaray İlinde bulunan 7 ilköğretim okulunda 8. sınıfta öğrenim gören, beden eğitimi dersi alan, 113 kız, 116 erkek olmak üzere toplam 229 öğrenci oluşturmuştur.Araştırmada demografik değişkenlerin tespiti için kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Anne baba tutumlarının belirlenmesinde, Sümer ve Güngör'ün (1999) geliştirdiği ve ek maddelerle son biçimini almış olan ABSÖ (Anne Baba Stilleri Ölçeği)'den yararlanılmıştır. Beden eğitimi dersi tutumlarını belirlemek amacıyla, Güllü'nün (2007) geliştirdiği Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Öğrencilerin psikomotor beceri düzeylerini belirlemek amacıyla; esneklik için otur eriş testi, dikey sıçrama testi, durarak uzun atlama testi, sağlık topu fırlatma (2kg), çabukluk (Z) testi, 20 m hız testi ve reaksiyon (görsel ve işitsel) testi uygulanmıştır.Araştırmada genel olarak, eğitim, beden eğitimi, anne baba tutumları ve psikomotor gelişim ve bunlar arasında bulunan ilişkiler ve konu başlıklarını içeren ilgili araştırmalar hakkında bilgiler verilmiştir.Araştırma sonucunda, anne baba tutumlarının psikomotor beceri düzeylerini ve beden eğitimi ders tutum düzeylerini beklenen seviyede yordamadığı, bunun yanında öğrencilerin genel olarak beden eğitimi dersine karşı olumlu tutumlar sergiledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is finding out the correlation between the effect of the primary school 8th graders? parents? attitude towards psychomotor skills level and the attitudes toward physical education lessons and comparing the data in the light of some demographic variables.Research group is consisted of 113 female and 116 male, totally 229 people, attending physical education course at 7 different schools in 8th grade in Aksaray province.In order to have the demographic variables, personal information form is used. When defining parents attitudes, ABSÖ( ie. Mother- Father Styles Scale) , developed by Sumer and Gungor (1999) and finalized by the additional items, is used. For defining the attitude towards Physical Education lesson, the Attitude Scale of Physical Education Lesson, developed by Gullu (2007) is used. In order to define the psychomotor skills of the students, the following tests are applied: For flexibility sit- reach test, vertical jumping test, stopped- long jump test, throwing a medicine ball (2 kg), agility (Z) test, 20mt speed test and reaction test (visual- auditory).In the research the general information are given about the concept of the education, physical education, parents attitudes and psychomotor skills and the correlation between these and researches about the subject matters.As the result of the research, its seen that the parents attitudes cannot predict the psychomotor skills and the physical education lesson attitudes at the desired level, however students positive attitudes towards the physical education lesson.