Fizik proje çalışmalarına katılan lise öğrencilerinin fizik dersine karşı tutumlarındaki gelişmeler
The developments of the attitudes of high school students who have taken part in the studies of physics project for the physics lesson
  1. Tez No: 317176
  2. Yazar: GÜL NİHAL YEŞİLDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA MOĞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, fizik proje çalışmalarına katılan lise öğrencilerinin, fizik dersine yönelik tutumlarındaki gelişmeleri, nitel araştırma metotları temelinde araştırmaktır. Araştırma Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Ankara ili Altındağ ilçesindeki özel bir okulda öğrenim gören 9,10 ve 11.sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Çalışmada, öğrencilerle, sekiz ay süren, proje tabanlı öğretimi temel alan fizik projeleri üretilmiştir.Araştırmada nitel araştırmalar için çeşitleme metodu kullanılmıştır. Öğrencilerle beraber bir çalışma alanı oluşturulmuş ve kişi- alan gözlemi yapılmıştır. Araştırmada, katılımlı ve katılımsız gözlemde bulunulmuştur. Fizik proje çalışmaları öncesinde öğrencilere, fizik dersine yönelik tutum ölçeği ön test olarak uygulanmıştır. Uygulamadan sonra ise aynı test, süreç sonunda, kamera kayıtlı grup-odak görüşmeden önce yeniden uygulanmıştır. Fizik dersine yönelik tutum anketinden elde edilen veriler SPSS veri analiz programıyla yorumlanmıştır. Proje çalışmalarının ortalarında öğrencilere, nitel araştırma temelli, yarı yapılandırılmış, açık uçlu sorular içeren el yazılı mülakat formu uygulanmıştır. Proje çalışmalarının bitiminde, öğrencilerle, kamera kayıtlı, yarı yapılandırılmış, açık-uçlu sorular yoluyla grup-odak görüşme yapılmıştır. Çalışma sürecinde gözlemlenen durumlar yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel analiz yoluyla irdelenmiştir.Çalışma sonunda görülmüştür ki, fizik proje çalışmaları, öğrencilerin fizik dersine yönelik tutumlarını olumlu yönde geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research the developments of the attitudes of the students who have taken part in the studies of physics project for the physics lesson on the basic methods of qualitative study. The study has been carried out with the 9th, 10th, 11th grade students of a private school, run by the Ministry of National Education, at Altındağ in Ankara. In this study, physics projects based on the projectized education have been produced within eight months. In the study interms of qualitative studies triunglation method was used.A suitable working field was created with students and both individual-environment observations performed. In the study attended and unattended observation was performed. Before the physics project study, attitude scale for physics lesson as a pretest has been applied to the students. After applications of the test, at the end of the process, before group-focus meeting under camera recording the same test has been applied again. The obtained data from the attitude survey for physics lesson has been explained with the program of SPSS data analysis. In the middle of the project study, a hand written interview-form which contain qualitative study based, semi structural and open ended questions has been applied to the students. At the end of project study, a group-focus meeting through camera recording, semi structural, open ended questions has been made. During the study process observed cases were evaluated .The data obtained from the study has been examined through content analysis and descriptive analysis.At the end of the study, it is observed that the physics project studies affect the attitudes of the students for physics lesson in a positive way.