Teknoloji okuryazarlığına ilişkin ilköğretim öğretmenlerinin görüşleri: Ankara ili Çankaya ilçesi örneği
Primary education teachers? perceptions related to technology literacy: An example Çankaya district of Ankara province
- Tez No: 317189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET H. SOMUNCUOĞLU ÖZERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim öğretmenlerinin teknoloji okuryazarlığına ilişkin görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeli esas alınarak gerçekleştirilen araştırma, 2010?2011 Eğitim ve Öğretim yılı Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan ilköğretim okullarında görev yapan 291 öğretmen ile yürütülmüştür. Araştırma ile ilgili veriler araştırmacı tarafından geliştirilen ?İlköğretim Öğretmenlerinin Teknoloji Okuryazarlığı Görüşleri? anketi ile toplanmıştır. İki bölümden oluşan anketin birinci bölümünde öğretmenlerin kişisel bilgilerine, ikinci bölümde ise ilköğretim öğretmenlerinin teknoloji kavramına ilişkin bilgileri, satın aldıkları teknoloji araçlara ait model, özellik ve kullanma bilgileri, teknoloji kullanmayı öğrenme yolları, öğretim teknolojilerini kullanmalarına ilişkin beceri düzeyleri ve bunları tercih etme nedenleri ile teknolojiye ait tutumları kategorileri olmak üzere 5 bölümden oluşmaktadır. İlköğretim öğretmenlerinin teknolojiye ait tutumlarını belirlemek amacıyla ?Teknolojiyi benimseme?,?Teknoloji Kullanımı ve Korku? ile ?Teknoloji ve Gelişim? alt boyutlarına ilişkin toplam 13 tutum ifadesine yer verilmiştir. Teknolojiye karşı tutum ölçeği Likert tipi bir ölçektir. Elde edilen veriler SPSS 19 paket programı yardımıyla kodlanarak, çözümlenmiştir. Aritmetik ortalamalar, toplam puanlar, frekans ve yüzdeler betimsel olarak sunulmuştur. Ki-Kare yöntemi ile gözlenen frekanslarla beklenen frekanslar arasındaki farkın anlamlı olup olmadığına bakılmıştır. Sınıflama ölçeği ile elde edilen değişkenlerde 2*2'den büyük tablolarda Ki-Kare Analizi yapılmış, 2*2'lik tablolarda ?Fisher Kesin Ki-Kare? ?Fisher Exact Test? uygulanmıştır. Araştırma kapsamında Ki-Kare analizi yapılırken 5'ten küçük gözeler Monte Carlo Simülasyon yöntemiyle tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the opinions of primary school teachers? technology literacy. Relational model is based on research conducted in 2010-2011 in the district of Cankaya in Ankara Education and Training of 291 teachers working in primary schools in the study. Teachers' personal information in the first part of the questionnaire consists of two parts, the second part, on the concept of elementary teachers, technology, information technology, vehicles purchased the model, feature and use the information, learning how to use technology in ways to use technology for teaching and technology skill levels and reasons for choosing them consists of five parts, including the attitudes of categories. Technology, in order to determine the attitudes of primary school teachers' ?Technology Acceptance?, ?Use of Technology and Fear? and ?Technology and Development? sub-dimensions are given for the total of 13 attitude statements. Likert type scale with the technology attitude scale. The data obtained with the help of SPSS 19 software package coded and analyzed. Arithmetic averages, the total scores are presented as frequencies and percentages descriptive. Chi-square method and observed whether there is significant difference between the observed frequencies, expected frequencies. Classification obtained with the scale of the variables is greater than 2*2 Chi-Square Analysis of statements made, 2*2 tables of ?Fisher's exact chi-square? ?Fisher's Exact Test? was applied. Chi-square analysis of the scope of the research done less than 5 plus cell is estimated by Monte Carlo Simulation.