Konya ili merkezinde üretilen deri giyim aksesuarlarının incelenmesi
Investigation of leather made clothing accessories in Konya
  1. Tez No: 317191
  2. Yazar: MAKBULE DAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Konya ili merkezinde deri giyim aksesuarlarını çeşitli özellikler açısından(üretiminde kullanılan teknikler, araç-gereçler, süsleme şekilleri, renkleri, desenleri, kompozisyonları, kullanım amaçları ve çeşitleri) incelenmesidir.Bu amaç doğrultusunda belirtilen Konya ilindeki 2 deri çanta üretim atölyesi araştırmanın kapsamına alınmıştır. Bu atölyelerdeki üretilen 82 ürün incelenmiş ve buralarda çalışan usta ve işçi ile görüşme yapılmıştır. Görüşmede kullanılan anket ve ürün gözlem formu araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Elde edilen verilerin frekans ve yüzde analizleri yapılmıştır.Araştırmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde, deri çanta ile uğraşan bireylerin çoğunluğunun ilköğretim mezunu ve erkek olduğu görülmektedir. Deri çanta üreticilerinin çoğunluğu bu mesleği el becerisi olduğu için yapmaktadır. Deri çanta işletmelerinde üreticilerin çoğunluğu 1-5 yıldır bu işle ilgilendiği ve işletmelerde çalışan eleman sayısının çoğunluğu 10'dan daha fazla olduğu görülmektedir.Deri giyim aksesuarı üreticilerinin çoğunluğu çanta yapmakta ve tasarımlarını en çok başka atölyelerden temin ettikleri görülmektedir. Deri çanta üreticilerinin çoğunluğu çantaların günün modasına uygun olmasına dikkat etmektedir. Deri çantaların modellerinin çoğunluğu hem kendi istekleri hem de tüketicilerin istekleri doğrultusunda seçildiği görülmektedir. Deri çantalar tüketiciler tarafından ürünün kalitesine göre seçtikleri görülmektedir. Deri çantaların çoğunlukla doğal deriden yapılmaktadır ve modelleri ihtiyaca ve modaya göre seçilmektedir.Deri çantaların model ve kalıplarını çoğunlukla kendi atölyelerinde hazırlamaktadırlar. Deri çantalar çoğunlukla aplike tekniği ile süslenmektedir ve birleştirmede çoğunlukla makine dikişiyle birleştirme tekniği kullanılmaktadır. Deri çanta yapımında çoğunlukla siyah rengin kullanıldığı görülmektedir ve bunları modaya göre seçtikleri görülmektedir. Deri çanta tasarımında çoğunlukla desen özelliği olmayan kompozisyon kullanılmaktadır. Deri çanta üreticilerinin aylık gelirinin çoğunlukla 2.000 TL olduğu görülmektedir. Deri çanta yapımında çoğunlukla yurt dışından ülkemize ucuz ve kalitesiz ithalatın fazlalığı gibi güçlüklerle karşılaşılmakta olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
General purpose of this research is investigating of leather clothing accessory in terms of sundry properties(using for production, tools, decoration?s method, colors, pattern,composition, intended use and choice).In accordance of this purpose in Konya 2 leather?s and leather suitcase?s factory plant were included of this research. 82 products which are manufacturing in this factory had been examined and who is working in these factory as an expert and a foreman. Survey and product observation form which are used was prepared by researcher in interview.When put the data that we get to use İn this researching,most of the people who are working on leather suitcase are primary school graduated and men. For the majority of manufacturers of leather handbags that make this profession dexterity. 1-5 years, the majority of enterprises in this business is interested in the leather bagmanufacturers and more than 10 observed that the majority of the number of staff working in the enterprises.Leather clothing accessories bag makes the majority of manufacturers and designssupplied by them are the many other workshops. Sure that the majority of manufacturers of leather handbags are trendy bags. Leather bags and the majority of models are selected according to their wishes andrequests from consumers. Leather bags are chosen based on the quality of the product by consumers. Often made of natural leather and leather bags and fashion models are chosen according to need.Manifacturers are mostly preparing leather suitcases?model and form in their own factory Leather bags and the joint most often decorated with appliqué technique and merge it with machine stitching technique is used. Leather suitcases is mostly made with black color and chosen according to the latest fashion. Composition often used in the design pattern is characterized by non-leather bag. 2,000 TL monthly income often is seen that the leather bag manufacturers. Ourr country has been over against with cheap and poor quality leather import..