Production of space and agricultural production under metropolitan municipality system: The case of Konya
Büyükşehir belediye sistemi etkisi altında mekan üretimi ve tarımsal üretim: Konya örneği
- Tez No: 798851
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 520
Özet
Tarımsal üretim ve mekân üretimi bugün hiç olmadığı kadar ve daha büyük bir ölçekte birbirine geçmiş durumdadır. Bu karşı karşıya geliş sadece coğrafi değil, aynı zamanda ekonomik, toplumsal ve politiktir. Üretilen mekânın biçimi, başka bir deyişle kent formu ve bu yerlerin nüfusları ile birlikte coğrafi dağılımları, başka bir deyişle yerleşme örüntüleri tarımsal üretim ve mekân üretiminin karşı karşıya gelişlerinin iki önemli ögesidir. Bu karşılaşmada kentsel politika, arazi kullanımı politikaları ve yerel yönetimlerin yasal çerçevesi önemli bir değişken olarak karşımıza çıkmaktadır. 6360 Sayılı Kanun ile sınırları il ölçeğine genişletilen Büyükşehir Belediye Sistemi bu çalışmanın çıkış noktasıdır ve bu bağlamda, bu çalışmanın merkezinde Büyükşehir Belediye Sisteminin tarımsal üretim, yerleşme örüntüsü ve kentsel biçim üzerindeki birbiriyle ilişkili etkileri yer almaktadır. Büyükşehir Belediye Sistemi içinde yerel yönetimlerin metodolojik şehirci bir yaklaşımla ürettiği kentsel politikalar ve şehirlerin kentsel yarı-çevresi ile illerin kırsal çevresi üzerindeki etkisi, bu çalışmanın merkezinde yer almaktadır. Bu çerçevede, üç sacayağını oluşturan yerleşme örüntüsü (nüfusun coğrafi dağılımı), kentsel biçim (yerleşim alanının biçimi) ve tarımsal üretim, merkez-çevre yaklaşımıyla incelenecektir. Nicel, mekansal ve nitel verilerle Konya İli, Konya Kenti ve Konya Büyükşehir Belediyesi hipotezlerin test sahası olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Agricultural production and production of space are colliding into each other on a larger scale and more than ever today. This encounter is not only geographical but also economic, social and political. The form of the produced space, urban form and the distribution of these spaces and populations in the geography, the settlement patterns are two significant elements of the encounter of agricultural production and production of space. The legal framework of urban policy, land use policy and local governments, in Turkey, is a significant variable in this encounter. Metropolitan Municipality System, with expanded borders to a provincial scale with the 6360 Law is the point of departure for this study and within this context, the impacts of the Metropolitan Municipality System (MMS) on agricultural production, settlement patterns and urban forms in time, in relation to each other will be the focus of interest. The methodological cityist urban policy making of local governments within the metropolitan municipal system and the impact over the urban semi-periphery of cities and rural periphery of provinces is what this study will revolve around and within this frame, the three pillars of the settlement pattern, the geographical distribution of the population; the urban form, the form of the settlement area, the agricultural production will be under inspection with reference to core-periphery. With quantitative, spatial and qualitative data, the Konya Province, Konya City and the Metropolitan Municipality of Konya are where the hypotheses tested.