Makedonya'da Türk Azınlık ve Makedonya-Türkiye ilişkileri
Turkish minority in Macedonia and Macedonia-Turkey relationships
- Tez No: 317237
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN UZGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Makedonya Cumhuriyeti'nin 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, Makedonya'da yaşayan Türk ve Arnavut azınlıkların 1974 Anayasası'yla sahip oldukları bazı anayasal hakların 1991 Anayasası'yla ellerinden alınmış; bu durum, Türk ve Arnavut milliyetlerini siyasi örgütlenmeye itmiş, ve 2001 yılına kadar Makedonya'nın Türk ve Arnavut azınlıklara karşı sert tutumu ve baskısı Makedonya'nın istikrarını olumsuz yönde etkileyecek, tehlikeli iç çatışmaların patlak vermesine neden olmuştur. 2001 yılında Ohri Çerçeve Anlaşması'nın imzalanmasından sonra anlaşmanın teorikte Türklerin lehine görünmesine rağmen, bu anlaşmadan sonra Türklerin Makedon devlet kurumlarındaki temsil sayılarının azaldığı gözlenmiştir. Bu yaşanan süreç içerisinde Türkiye'nin Makedonya'ya yönelik politikası, Makedonya'nın toplumsal iç barışının ve toprak bütünlüğünün korunması yönünde olmuştur. Türkiye, Makedonya Cumhuriyeti'nin bağımsızlık ilanından itibaren istikrarlı bir ülke konumuna gelebilmesi için devamlı siyasi, askeri ve ekonomik destekte bulunmuş ve her alanda sıkı ilişkiler kurmuştur. Bu ilişkilerin günümüzde de halen devam ettiğini söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Following the Macedonia Republic?s declaration of independence in 1991, some of the constitutional rights that the Turkish and Albanian minorities had due to the Constitution of 1974, who were living in Macedonia were taken back with the new constitution of 1991; and this situation has pushed the Turkish and Albanian communities to be organized; and Macedonia?s harsh approach and pressure towards the Turkish and Albanian minorities until the year 2001 has led to internal conflicts that has negatively affected the stability of Macedonia. Later on, after the Ohri Framework agreement was signed in 2001; even though said agreement looked to be theoretically benefiting the Turkish people, it was observed that following this agreement, the numbers of the Turkish representatives in the Macedonian governmental organizations have decreased. During this process the policies of Macedonia towards Turkey, have been in the direction of protecting the country?s inner peace and territorial social integrity of Macedonia. Turkey has given continuous, political, military and economical support to Macedonia since the declaration of independence by the Republic of Macedonia, in order for Macedonia to become a stabilized country and has established strong relations in every field. It can be said that friendly relations still continue at the present time.