Medya okuryazarlığı dersi alan ve almayan ilköğretim okulu öğrencilerinin medya tüketim alışkanlıkları farklılaşması
The differentiation of media consumption patterns of primary school student,who are taking and not taking media literacy course
- Tez No: 317328
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL AYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Medya Okuryazarlığı eğitimi, gelişmiş ülkelerin birçoğunda doğrudan ya da başka derslerin üniteleri içinde okutulmakta ve eğitimi verilmektedir. Avrupa Birliğinde zorunlu ders olması yönünde çalışmalar başlamıştır. Türkiye de ilk defa 2004 yılında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ilköğretim okullarında medya okuryazarlığı derslerinin okutulmasını önermiştir. 2005 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından Türkiye'de ilk kez düzenlenen Uluslararası Medya Okuryazarlığı Konferansında katılımcıların sunduğu tebliğlerde dikkati çeken bir noktanın da gerek üniversitelerde gerek ilk ve orta öğretim kurumlarında medya okuryazarlığının ders olarak okutulması vurgusu olmuştur. 2006 yılından itibaren MEB TTK Başkanlığının 306 sayılı kararıyla ilköğretim okullarında seçmeli medya okuryazarlığı dersi okutulmaya başlanmıştır. Biz tezimizde ?Medya okuryazarlı dersi seçen ve seçmeyen ilköğretim okulu öğrencilerin medya tüketim alışkanlıklarında bir fark oluşturulabilmiş mi?? sorusunun cevabını araştırdık.
Özet (Çeviri)
Media Literacy education is being taught directly or in other lessons unit in many developed countries. İn European Union labours have started in direction of its existence of a compulsory lesson. For the fist time in Turkey in 2004 Radio and Television Upper Comittee (RTÜK) adviced media literacy lessons to be given in primary education scools. İn 2005 in the international media literacy conference which is organized for the first time in Turkey by Marmara University Communication Faculty it has been an emphasis that teaching media literacy as a lesson in universities, primary education and hight education schools is a point which draws attention in the notifications of participants presentations. From 2006 media literacy lesson has been started to be taught with the 306 number decision of Ministry Of National Education TTK comittee. İn our thesis we have searched the answer of the question if there is a differentiation of media consumption patterns who take media literacy leeson and who doesn?t.