The role of organizational trust on work engagement-with the moderating effect of work pressure
Kurum içinde güvenin işe adanmışlık üzerindeki rolü-iş baskısının düzenleyici değişken olarak etkisi ile birlikte
  1. Tez No: 317329
  2. Yazar: TUNA ARABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ASLI KÜÇÜKASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, kurum içinde güvenin işe adanmışlık üzerindeki rolünü, iş baskısının düzenleyici değişken olarak etkisi ile birlikte araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, doğru sonuçlara ulaşmak amacıyla çalışanlara; yöneticilerinin tavırları, çalıştıkları kurum ve iş arkadaşlarının güvenilirlikleri, kurumlarına olan adanmışlık seviyeleri ve algıladıkları iş baskısı ile ilgili sorular içeren anketler uygulanarak veri toplanmıştır. Bunlara ek olarak; cinsiyet, kıdem, yaş, çok uluslu ya da yerli bir firmada çalışıyor olmak ve eğitim seviyesi gibi demografik değişkenler de göz önünde bulundurulmuştur.Araştırmanın örneklem grubu, İstanbul'da çok uluslu ya da yerli firmalarda çalışan, farklı sektörlerden 412 kişiden oluşmaktadır. Analizler SPSS programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir ve kurum içinde güvenin işe adanmışlığı artırdığı saptanmıştır. Bu ilişkide, iş baskısının sadece işe adanmışlığın enerji boyutu için düzenleyici değişken görevi üstlendiği tespit edilmiştir. Bulgular ayrıca; çok uluslu şirket çalışanlarının kurum içinde güven algısının yerli firma çalışanlarına göre daha yüksek olduğunu ve yerli firma çalışanlarının çok uluslu şirket çalışanlarına göre işleriyle daha çok bütünleştiklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of organizational trust on work engagement, with the moderating influence of work pressure. In order to reach accurate results for this research, the data is collected by applying questionnaires to employees about their leaders? attitudes, trustworthiness of their organizations and colleagues, the employees? engagement to their organizations and their level of perceived work pressure. In addition to these; demographic variables like gender, tenure, age, working in a local or multinational company and education levels are also taken into consideration.The sample of the research consists of 412 employees who work in multinational companies and local firms from different sectors in İstanbul. The analyses are conducted by using SPSS program (The Statistical Package for Social Sciences) and it is investigated that organizational trust increases work engagement. In this relationship, work pressure has a moderating role for only vigor dimension of work engagement. The findings also suggest that employees working in multinational companies have higher levels of organizational trust compared to the employees working in local firms; additionally, local firm employees are more absorbed in their work than multinational company employees.