Belediyelerde hizmet içi eğitim ihtiyaç analizi: Marmara Belediyeler Birliği örneği
Analysis for in-service training needs in municipalities: The case of Union of Municipalities of Marmara
  1. Tez No: 317331
  2. Yazar: TALHA ARVAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BOZLAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dünyada son yıllarda yaşanan hızlı küreselleşme hareketleri ile birlikte üretilen bilgi kendini sürekli değiştiren ve yenileyen bir olgu haline gelmiştir. Çalışma hayatında ise emeğin yerini bilgi gücüne ve yetkinliğe bıraktığı günümüzde kurumlarda bu ihtiyacın farkına varmışlar ve insan kaynakları politikalarını yeniden düzenleme ve geliştirme faaliyeti içerisine girmişlerdir. Aynı zamanda kurumların bu hızlı değişim içerisinde ayakta kalabilmeleri ve artan rekabet koşullarına uyum sağlayabilmeleri için de bilgiyi kullanan ve işleyen insan kaynaklarına dolayısıyla nitelikli personele ihtiyaçları olacaktır. Mevcut koşullar içerisinde verilen örgün eğitimin kişiyi iş yaşamında istenen niteliğe kavuşturamamasından ötürü personele gerekli olan eğitim yatırımının yapılması gittikçe daha da önemli bir hale gelecektir.Gittikçe artan rekabet koşulları içerisinde kurumların çalışanlarına yapacağı en iyi katkı onları bilgileri ve yetenekleri yönünde düzenli olarak eğitmeleridir. Bu süreç zarfında personelin kurumsal faydaya katkı sağlamasının yanında kişisel olarak da tatmin edilmesi gerekecektir. Kişilerin özellikleri ve yaptıkları işe göre bir kariyer planlaması ile verilecek olan düzenli eğitim ve gelişim programları ile kişinin motivasyonu da arttırılabilecektir. Kurumlar ve çalışanlar için eğitim ve gelişimin bu denli önemli olduğu günümüzde kamu ve özel sektör yöneticileri de bu ihtiyacın farkına varmışlardır. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda yapılacak olan eğitim programlarının amacına uygun olması ve personelin gerçek eğitim ihtiyaçlarına cevap vermesi aidiyet hissini ve rekabet edilebilirliği arttıracaktır. Ayrıca eğitim çalışmaları, kaynakların ve zamanın etkili kullanılması açısından da doğru bir yatırım aracı olarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid globalization movements in the recent years, the produced information has become a currently changing and refreshing fact. Today, since the power of information and competence have taken the place of labor in the professional life, institutions have started to rearrange and improve their human resource politics according to their needs. To survive in this rapid transition and adjust to the increasing conditions of competition, institutions are in need of human resources who use and process information - consequently well-qualified personnel. Under the current conditions, it has become more important to make the necessary training investment to the personnel because the current formal education does not meet the needs of desired quality for the personnel in the professional life.The best investment by the institutions to the employees is to train them regularly in accordance with their knowledge and qualifications. During this process, in addition to the personal satisfaction of the personnel, their motivation should also be provided. For not only the institution but also the competence of the personnel, the high motivation of the trained personnel will also provide institutional commitment. Today, since the training and improvement for institutions and employees are so important, administers of public and private sectors are also aware of this need. If the training programs in accordance with these needs fulfill their purposes and meet the real training needs of the personnel, the feeling of belonging and compatibility will be increased. Moreover, the training studies will also be evaluated as the correct means of investment for the purpose of effective use of time and resources.