Belediye görevlilerinin eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi
- Tez No: 51043
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPAY ATAOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Yerel yönetimler çağdaş devlet anlayışı ve demokrasinin vazgeçilmez unsurudurlar. Yerel yönetiminlerin temel taşı olan belediyelerde, yerel demokrasinin işlerlik kazanabilmesi ve çalışma ilişkileri alanında gelişmenin sağlanabilmesi, onların özerk, güçlü ve etkin olmasına bağlıdır.Bu üç ana ilke'nin belediyelerde uygulanabilmesi ise, sadece yasalarda yapılacak olan değişikliklerle mümkün olamaz. Bunun için öncelikle endüstriyel ilişkiler bağlamında uygun zeminin oluşturulması şarttır. Bu oluşumu da, belediye görevlilerinin eğitimini sağlayacaktır. Belediye görevlilerinin eğitimine, belediye başkanı ile başlanmalıdır. Eğitimli ve nitelikli bir belediye başkanı, personel alımlarında en uygun personeli seçebilecek, böylece“hizmet öncesi eğitim”sorununu çözmüş olacaktır. Hizmet öncesi eğitim almış olan belediye görevliler ise hizmet içi eğitimle desteklendiğinde, uzmanlaşma ve insan kaynaklarından en etkin şekilde yararlanma mümkün olacaktır. Bu aşamada, belediye görevlilerine verilecek hizmet içi eğitimin belirli plan ve programlar dahilinde uygulanması sorunu ortaya çıkmaktadır. Bunun için öncelikle, belediye görevlisinin eğitime gereksinim duyduğu alanlar belirlenmelidir. Belediye örgütünde, iş tanımlan yapılarak, personelin bu işe uygun niteliklerde olup olmadığı saptanır. Performansı ölçülerek, eksik olduğu alanlar eğitim programlan ile tamamlanır. Eğitim gereksinim alanları düşünsel, psikomotor ve duygusal alanlar olabilecektir. Önemli olan belediye görevlilerinin eğitim gereksiniminin saptanarak, sağlıklı bir eğitim programı uygulanabilmesidir. Belediye görevlilerinin eğitim gereksinimini saptamak için, görüşmeler, anket vb. yöntemlerden yararlanılabilir. Çalışmamızda, belediye örgütlerinde iş tanımlarının yeterli düzeyde olmadığı görülmüş.anket uygulaması ile belediye görevlilerinin eğitim gereksinim alanları araştırılmıştır. Yaptığımız araştırma sonucunda; Belediye örgütlerine personel alımı esnasında hizmet öncesi eğitim almış olma koşulunun aranmadığı, örgüt içinde görev değişikliklerinin sık yaşandığı, örgüt içindeki görev yeri değişiklikleri öncesinde herhangi bir eğitim verilmediği, deneyim vb. nedenlerin görev değişiminde etkili olduğu, yöneticilerin genellikle örgüt içinden atandığı, hizmet içi eğitim alanların oranlarının çok düşük olduğu, gerek personel gerekse yöneticilerin eğitim gereksiniminin benzerlik gösterdiği ve psikomotor alanda eğitim gereksinimleri olduğu, özellikle personelin eğitim gereksinimi alanlarının birbirine çok yakın seyrettiği görülmüştür. Diğer yandan personel, yöneticisinin duygusal alanda eğitim gereksinimi olduğunu düşünürken, yönetici, personelinin düşünsel alanda eğitim gereksinimi olduğunu belirtmiştir. Özetle, üzerinde araştırma yapılan belediye örgütlerinin, belediye görevlilerinin eğitimi hususunda henüz işin başında olduğu söylenebilir. Sadece belediye dışı kurumlardan alınan seminer ve kurslar ile bunu başarmanın mümkün olmadığı, belediyeler öncelikle iş tanımlarını yaparak bu yolda ilk adımı atmaları gerektiği bir gerçektir. Aksi halde, belediyelerin çağdaş yapıya kavuşturulması amacıyla yürütülen, yeniden yapılanma çabalan yetersiz kalacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Local Administrations are the non abandonable factors of today's State understanding and democracy. To make lively the local democracy and to provide an improvement in working relations's area in municipalities which are the main stone of local Administrations, depends on their autonomy, power and effect. These three basis can not be aplicable only with the modifications that will be made in laws. For that reason; primarly it is a obligation to establish a suitable ground in the industrial relations and this formation will be provided by the municipalities's personnel training. The municipality's personnel training; firstly must be started with Mayor. A tained and qualified Mayor can sellect the best suitable personnel in employment and so; he will be able to solve of“The preceding on the job trainings's problem”. When the municipality's personnel who were tained by the preceding on the job training are supported by in-service training; it will be provided to use of human sources in the best way as well including expertness. In this stage; there is a problem in application of in-service training for the determined plan and programs that will be given to municipality's personnel. For that reason, first of all; the area subjects of training should be determined which are needed by the personnel. In the municipaity organization; the personnel suitalbility will be determined by the job definitions.By measuring performance of individual; he will be supported by the training programs in needed areas. The required training areas can be Mentality, physico-Motor and Emition. The important thing is; to determine the typ of required training and to provide a sufficient training program for the municipality's personnel. To determine the training that needed for municipality; some methods such as Inquiry and Interwies can be used. In our study; it had been determined that, the job definitions are unsufficient and also we had investigated the required training areas by inquiry application. As the result of our investigation; in the municipality organizations, it had been determined that; -The preceding on the job training was not asked during personnel employment-There are frequent job changing in organization-There is not any preciding training before job's place changing in organization-The experience and seniority are effected for the job changing- Administrators are generally appointed from inner circle of organization-The rates of on the job training areas of service are very low-The trainings that are needed by for both personnel and administrators are similar and are needed by them-Especially the required training's areas are very close each other-On the other hand; while thinking about the training requirement for the administrators in emotional area; the administrator had stated his opinion that; his personnel also has needed same training in the emitional area. As summary; it can be said that the municipality organization which were investigated are at the beginning for the municipality's personnel training yet. Since it is not possible to success this by taking seminars and cources from other institiutions; the municipalities must start their first step firstly by preparing job's definitions, othervise the renewal efforts that are carried on for the purpose of to obtain a modern structure of municipalities; will be unsufficient.