Haberleşmenin gizliliğini ihlal suçları (TCKm. 132)
Crimes that violate the confidentiality of communication
  1. Tez No: 594708
  2. Yazar: DAMLA KIZILARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8. maddesinde;“Herkes, özel ve aile hayatına, konutuna ve haberleşmesine saygı gösterilmesi hakkına sahiptir.'' şeklinde düzenlemeye yer verilmiş ve İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'ne paralel olarak kişinin özel hayatına, aile hayatına, konutuna ve haberleşmesine saygı gösterilmesi gerektiği öngörülmüştür. Haberleşme, özel hayatın en temel unsurunu oluşturmaktadır. Şöyle ki, bireyin kişiliğini serbestçe geliştirebilmesi söz, duygu ve düşüncelerini kendisini baskı altında hissetmeden ve özgürce paylaşabileceği bir ortamda yaşamasına bağlıdır. Dolayısıyla her demokratik hukuk devleti, bireye, kendisini güvende hissederek sağlıklı ilişkiler kurabileceği özgür bir hayat alanı sağlamakla yükümlüdür. İnsan haklarını koruma noktasındaki yükümlülüğün bir gereği olarak Türk Hukukunda da haberleşme özgürlüğüne müdahale niteliğindeki eylemlerin bir görünümünü oluşturan ”gizlilik ihlalleri“ 5237 Türk Ceza Kanununun 132. maddesinde suç olarak düzenlenmektedir. İlgili maddede üç ayrı suç düzenlenmiş olup, bunlar; ”haberleşmenin gizliliğini ihlal“, ”kişiler arasındaki haberleşmenin içeriklerini ifşa“ ve ”kendisiyle yapılan haberleşmenin içeriğini alenen ifşa" suçlarıdır.
Özet (Çeviri)
Article 8 of European Court of Human Rights mention a regulation as a“Everyone has right of being respected in terms of private and family life, inviolability of domicile, and communication”and as a parallel with Universal Declaration of Human Rights, it is envisaged that everyone need to be respected in terms of right of private and family life, inviolability of domicile and communication.Communication makes up basic part of private life.Developing his personality freely is based on living environment that can express his emotions and thinkings freely and without restraint.Hence, every democratic law state responsible for providing living space that can establish relations by feeling safe and secure. As a necessary of the protection of the Human Rights,“privacy breachs”makes up demo of the actions that intervention of communication freedom are arranged as a crime in Turkish law according to 132. article of 5237 Turkish Penal Code. In the related article, three different crimes are arranged seperately, these are;“the breach of the privacy of the communication”,“ the revealment of the contents of communications between persons”,“the revealment of the contents of own communications publicy”.