Ülke imajının tüketici ürün kalite algısı üzerindeki rolü
The role of country image on consumer product quality perception
- Tez No: 317419
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN BABÜR TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Küreselleşmeyle beraber uluslararası ticaretteki büyüme ve sermaye akışları, iletişim maliyetlerindeki düşüşler, teknolojik, politik ve ekonomik gelişmeler gibi nedenlerden dolayı kurumlar etkinliklerinin bir kısmını ya da tamamını kendi ulusal sınırları dışında, farklı ülkelerde gerçekleştirmeye başlamışlardır. Kurumların uluslararası faaliyetlerde bulunma sebepleri ve tüketicilerin bu kurumların ürünlerine ve markalarına ilişkin algıları üzerinde ülkelerin imajlarının etkisi büyük olmaktadır. Bu çalışmada, ülke imajının tüketici ürün kalite algısı üzerindeki rolünü saptamak amaçlamaktadır. Bu bağlamda makro ve mikro ülke imajları boyutları dikkate alınarak Çin ve İtalya ülkelerinin imajlarının tüketicinin ürüne ilişkin fonksiyonel ve sembolik kalite algıları üzerindeki etkileri analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In accordance with the globalization, corporations began to operate some or all of their business, out of their home country because of the increase in international trade, capital flows, the decreases in communication costs, technological, political and economical developments. The image of the countries has a signifigant effect on both the reason that corporations has global activities and consumers? perceptions related to these corporations? products and brands. In this study it is aimed to determine the role of country image on consumer product quality perception. In this context, by considering the micro and macro country image dimensions, the effects of China and Italy?s country images on consumers? functional and symbolic quality perceptions are analyzed.